13
07
2022-07-13
2022

Czy warto poprawiać maturę?


Czy warto poprawiać maturę? Już samo hasło „poprawa matury” u wielu osób wywołuje dreszcze. Niezdobycie wymaganych 30% z przedmiotów obowiązkowych – tak wygląda pierwsze skojarzenie, które przychodzi człowiekowi wtedy na myśl. W rzeczywistości jednak co roku na poprawę matury decydują się nie tylko ci, którzy w maju nie poradzili sobie z polskim, matematyką lub językiem obcym, ale także osoby, które egzamin z chemii, biologii, czy też historii zdały na 50 lub 60%! Jak to możliwe?

Statystyczne tajemnice

Na stronach internetowych wielu szkół bez problemu znajdziesz informacje dotyczące zdawalności egzaminu maturalnego. Bardziej elitarne placówki lubią chwalić się tym, jak bardzo wyniki uzyskane przez ich absolwentów różnią się od średniej krajowej. Czy spotkaliście się jednak kiedykolwiek z informacją o tym, ilu absolwentów danego liceum lub technikum zdecydowało się na ponowne pisanie egzaminu maturalnego? A może wpadły Wam w oko tego typu statystyki? Nic dziwnego, że nie! Dotarcie do takich informacji do łatwych nie należy. O czym bowiem świadczy to, że 20 lub 30% absolwentów renomowanej szkoły podchodzi do matury po raz kolejny? Wiadomo – nie byli zadowoleni ze swoich rezultatów. To z kolei nie wpływa pozytywnie na prestiż szkoły. Jeśli taka sytuacja się powtarza, można zastanawiać się nad rzeczywistym poziomem nauczania poszczególnych przedmiotów. Takimi statystykami mało kto chce się chwalić z obawy przed mniejszą liczbą kandydatów zainteresowaną kolejnymi naborami. Zanim więc zdecydujesz się na daną szkołę, warto zamienić kilka słów z jej absolwentami!

W pogoni za marzeniami

Osoby, które decydują się na kolejne podejście do egzaminu maturalnego wcale nie muszą być leniami i nieukami. Gdy w grę wchodzi poprawa przedmiotu mającego charakter rozszerzony, to ambicje i marzenia stają się jednym z głównych motorów napędowych. Z badań przeprowadzonych w 2020 roku przez InterviewMe wynika, że nawet nie co piątemu Polakowi (18%) udało się zdobyć pracę, o której marzył w dzieciństwie. Nie jest to jednak problem, którego doświadczają jedynie nasi rodacy. W Stanach Zjednoczonych sytuacja wprawdzie wygląda trochę lepiej, co potwierdzają badania przeprowadzone przez serwis Zety. Tam wymarzoną w młodzieńczych latach pracę zdobywa co trzeci Amerykanin (33%). Z dorosłego punktu widzenia znacznie poważniejszym problemem niż chwilowe niezrealizowanie marzeń sprzed lat jest porzucenie związanych z tym starań! Wyobrażacie sobie, że tylko 13% osób, które zajmują się na co dzień czymś innym, niż chciały, podejmuje działania związane ze spełnieniem swoich pragnień? I Ty możesz dołączyć do grona, niezależnie od tego, ile masz lat, jak dużo czasu minęło od Twojego egzaminu maturalnego, czy też z jak niskiego pułapu punktowego chcesz wystartować. Jesteśmy gotowi podjąć się tego wyzwania razem, abyś za kilkanaście lat nie znajdował się w gronie wypalonych zawodowo osobników, którzy nie znoszą miejsca, w którym muszą przebywać 8 godzin dziennie. Jeśli Twoja praca będzie Twoją pasją, nie przepracujesz przecież ani jednej minuty!

Na naukę nigdy nie jest za późno

Poprawienie matury – zwłaszcza po upływie kilku lat od momentu, w którym zmierzyłeś się z nią po raz pierwszy – nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jesteś zainteresowany wyłącznie kolejnym podejściem do przedmiotu dodatkowego np. chemii lub biologii, nie ma co zwlekać. Często bywa tak, że decyzja o powrocie do szkolnej ławki jest jedną z najlepszych decyzji w życiu! Gdy miałeś 18 lat, to uważałeś, że naukowca z Ciebie nie będzie, a teraz patrzysz na świat zupełnie inaczej? A może zbyt szybko zaskoczyła Cię dorosłość i nie mogłeś przyłożyć się wtedy do nauki tak bardzo, jak byś tego chciał? Niezależnie od tego, z jakich powodów zastanawiasz się nad poprawą egzaminu maturalnego, możesz liczyć na nasze wsparcie! Pamiętaj, że to właśnie ta decyzja może być początkiem wielkiej zmiany w życiu, mniejszego lub większego przebranżowienia i przede wszystkim zdobycia możliwości sprawdzenia swoich sił w zawodzie, o którym marzyłeś od lat!

Dobry plan to podstawa

Mniejsza lub większa przerwa edukacyjna wiąże się najczęściej ze zmianą nawyków edukacyjnych. Z tego powodu rzadko samodzielnie jesteśmy w stanie zapoznać się ze wszystkimi zmianami w formule egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Jest to oczywiście możliwe, ale wymaga czasu i zaangażowania, na które przy intensywnym życiu rodzinnym i zawodowym może zabraknąć sił. W takiej sytuacji dobry plan to podstawa! Jednym z jego najważniejszych elementów może być wybór kursu przygotowującego Cię do matury. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie pominiesz żadnego z ważnych zagadnień. Nie będziesz także musiał martwić się o rozłożenie całego materiału w czasie, a dzięki zajęciom prowadzonym w grupie dowiesz się, na jakie błędy warto uważać i które odpowiedzi akceptują egzaminatorzy maturalni. Nie czekaj więc dłużej ani chwili i zapisz się już dziś!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.