22
10
2022-10-22
2022

Matura z języka angielskiego - Co warto powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem?


Matura z języka obcego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla każdego maturzysty. Najwięcej osób decyduje się na język angielski. Masz również możliwość napisania egzaminu dojrzałości z tego języka na poziomie rozszerzonym. Słuchanie, czytanie ze zrozumieniem, znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych), pisanie dłuższych form wypowiedzi to coś, czego możesz spodziewać się po maturze z języka angielskiego. Co warto powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem? Podpowiadamy! Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Poziom podstawowy

Pewniaki maturalne na poziomie podstawowym:

 • konstrukcje zdań: Present Simple, Present Continuous, Past Simple,
 • formy bezosobowe czasowników (gerunds/infinitives),
 • przedimki (articles),
 • zaimki nieokreślone (indefinite pronouns),
 • stopniowanie przymiotników (gradation of adjectives).

Poziom rozszerzony

Pewniaki maturalne na poziomie rozszerzonym:

 • czasowniki modalne z przeszłości (past modal verbs),
 • tryby warunkowe (conditionals),
 • strona bierna (passive voice),
 • mowa zależna (reported speech),
 • składnia czasowników (verb patterns),
 • przeszłość nierzeczywista (unreal past).

Korzystaj z materiałów dostępnych online

 • Kurs online od Maturity

Jeśli chcesz w przystępny sposób powtórzyć cały materiał z języka angielskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, skorzystaj z kursu online od Maturity! Zapewnimy Ci pomoc w trakcie nauki, oferując 40 godzin spotkań z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską, wykłady w formie filmów, testy sprawdzające Twoją wiedzę czy materiały dodatkowe. Przygotowania do matury odbywają się w małych grupach, które liczą maksymalnie 18 osób. Gwarantujemy przyjazną atmosferę oraz wysokie wyniki z egzaminu dojrzałości. Dołącz do nas!

 • Arkusze maturalne CKE

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziesz arkusze maturalne z języka angielskiego z poprzednich lat oraz obowiązujący informator maturalny. Ich regularne rozwiązywanie, pozwoli Ci oswoić się z taką formą sprawdzenia wiedzy.

 • Filmy na YouTube

Na serwisie internetowym YouTube dostępne się różnorodne filmy, które mogą okazać się przydatne w trakcie powtórek maturalnych z języka angielskiego. Zapoznaj się z omówieniem gramatyki, słówek czy z rozwiązywaniem arkuszy. Śmiało korzystaj z materiałów dostępnych online, które z pewnością urozmaicą i wspomogą Twoje przygotowania do matury z języka angielskiego.

Formy wypowiedzi pisemnej

Ostatnim zadaniem maturalnym z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym jest tworzenie wypowiedzi pisemnej. Na podstawie spodziewaj się tekstów użytkowych (list prywatny, wpis na blogu czy e-mail). Wymagana liczba wyrazów to 100-150. Natomiast na rozszerzeniu zmierzysz się z tekstami argumentacyjnymi (rozprawka, list czy artykuł publicystyczny). Długość Twojej wypowiedzi powinna liczyć 200-250 wyrazów. Koniecznie powtórz formy wypowiedzi pisemnej przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego z języka angielskiego.

Teraz już wiesz, co powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem maturalnym z języka angielskiego. Ułatw sobie ten niełatwy proces powtórek, dołączając do grona kursantów Maturity. Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na maturalny kurs online z języka angielskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Czekamy właśnie na Ciebie!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.