06
11
2022-11-06
2022

Matura z fizyki - Co warto powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem?


Kinematyka, energia mechaniczna, termodynamika, optyka - to tematy, które w ostatnim czasie są Ci szczególnie bliskie? Jeśli tak to z pewnością jesteś w trakcie nauki do matury z rozszerzonej fizyki. Jest to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych egzaminów dojrzałości. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiemy, co powtórzyć i zapamiętać przed maturą z fizyki. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.

Jakie bloki tematyczne powtórzyć?

 • Mechanika.
 • Mechanika bryły sztywnej.
 • Grawitacja i elementy astronomii.
 • Drgania.
 • Termodynamika.
 • Elektrostatyka.
 • Prąd elektryczny.
 • Magnetyzm.
 • Fale i optyka.
 • Fizyka atomowa.
 • Elementy fizyki relatywistycznej i fizyka jądrowa.

Ogólne wymagania egzaminacyjne:

 1. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości.
 2. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych.
 3. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji oraz doświadczeń i wnioskowanie na podstawie ich wyników.
 4. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych, w tym tekstów popularnonaukowych.
 5. Budowanie modeli fizycznych i matematycznych do opisu zjawisk oraz ilustracji praw i zależności fizycznych.

Teraz już wiesz, jakie bloki tematyczne powtórzyć przed przystąpieniem do matury rozszerzonej z fizyki. Aby poznać szczegółowe wymagania egzaminacyjne, zajrzyj na stronę internetową CKE.

Pomoce naukowe

Pewnie zastanawiasz się, jak ułatwić sobie niełatwy okres przygotowań do matury z fizyki. Mamy na to kilka sposobów. Oto one:

Kurs maturalny od Maturity

To właśnie z Maturitą powtórzysz i utrwalisz wszystkie najważniejsze zagadnienia do matury z fizyki. Oferujemy dwa rodzaje kursów online. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Zawierają one wykłady w formie filmów, spotkania z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską, test wstępny i testy sprawdzające, czy materiały dodatkowe np. w formie zadań. Jasny program pracy sprawi, że Twoja nauka będzie systematyczna i uporządkowana. Zajęcia są prowadzone w grupach maksymalnie do 18 osób. Weź udział w kursie maturalnym od Maturity i zyskaj wysoki wynik na maturze z fizyki. Dołącz do grona kursantów już dziś!

Regularne rozwiązywanie arkuszy maturalnych

Wejdź w rytm rozwiązywania egzaminu maturalnego z fizyki. Mimo tego, że arkusze w formule 2023 nie są jeszcze dostępne na stronie internetowej CKE, nie rezygnuj z analizy matur z poprzednich lat.

Wykonywanie zadań z repetytoriów

Przed kupnem repetytorium, zapoznaj się z jego opiniami. Postaw na ten, który ma najwięcej tych pozytywnych. Rozwiązywanie zadań umożliwi Ci utrwalenie wiedzy.

Filmy na YouTube

Znajdziesz tam omówienia arkuszy, a także poszczególnych bloków tematycznych, maturalne tipy i wiele więcej. Pamiętaj, że nauka to nie tylko rozwiązywanie zadań i czytanie książek.


Korzystaj z tych pomocy naukowych i zdobądź wysoki wynik na maturze z fizyki.

Teraz już wiesz, co powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem maturalnym z fizyki. Nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu i regularnej nauce. Zapisz się na kurs maturalny od Maturity, dzięki któremu przygotujesz się do matury z fizyki na 100%. Czekamy właśnie na Ciebie!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.