02
09
2022-09-02
2022

Matura z matematyki - Co warto powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem?

Egzamin maturalny z matematyki to jeden z trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Dla wielu uczniów to właśnie on stanowi największe wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie do egzaminu, a w tym samodzielna praca w domu z pewnością sprawią, że uda Ci się zdać ten egzamin na dobrym poziomie. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości z matematyki i co warto powtórzyć? Tego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Pewniaki maturalne z matematyki

Dotychczas na maturze podstawowej z matematyki pojawiały się najczęściej takie tematy jak:

 • procenty,
 • logarytmy,
 • wartość bezwzględna,
 • układy równań,
 • ciągi arytmetyczne,
 • geometria przestrzenna i trygonometria,
 • potęgi i pierwiastki,
 • rachunek prawdopodobieństwa,
 • funkcja kwadratowa,
 • funkcja liniowa,
 • zbiory.

Przeanalizuj listę tych tematów. Zobacz, które z nich sprawiają Ci trudność, a które masz już opanowane.

Zapoznaj się również z pozostałymi obszarami tematycznymi, które będą Cię obowiązywały na maturze z matematyki. Znajdziesz je tutaj: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_matematyka_PP.pdf

Pamiętaj!

Podczas egzaminu możesz korzystać z linijki, cyrkla, kalkulatora prostego i z wybranych wzorów matematycznych na egzamin maturalny z matematyki. Używaj tylko czarnego długopisu lub pióra. Dodatkowo nie zapominaj o tym, że Twoje notatki sporządzone w brudnopisie nie podlegają ocenie. Może to jednak ulec zmianie. Jeśli brakuje Ci miejsca na sporządzenie swoich obliczeń, napisz przy danym zadaniu, że będziesz je kontynuował w brudnopisie. W takim przypadku należy skreślić słowo BRUDNOPIS i napisać które zadanie będziesz rozwiązywał w tym miejscu. Na napisanie egzaminu masz 180 minut.

Oprócz tego zapoznaj się z wymaganymi oznaczeniami i symbolami matematycznymi:


Wskazówki

 1. Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do matury z matematyki jest regularne rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. Korzystaj wtedy z karty wzorów, aby się z nią oswoić i zapamiętać, na jakich stronach znajdują się dane informacje.
 2. Uważaj na podchwytliwe pytania w arkuszu! Często zdarza się tak, że przedstawione warianty odpowiedzi różnią się od siebie nieznacznie. W związku z tym nietrudno pomylić odpowiedź prawidłową z błędną. Przedstawione odpowiedzi nierzadko celowo uwzględniają najczęściej popełniane przez uczniów pomyłki.
 3. Przygotowując się do matury z matematyki, korzystaj z repetytoriów. Możesz zapytać swojego nauczyciela o to, które z nich poleca.
 4. Pisz od razu wszystko na czysto - nie trać swojego cennego czasu. Wielu uczniów piszących maturę mówiło o tym, że nie zdążyli przepisać swoich wszystkich obliczeń na czysto. Nie popełniaj ich błędów.
 5. Jeśli chcesz usystematyzować swoją wiedzę i przygotować się do matury z matematyki na jak najlepszym poziomie, skorzystaj z kursu przygotowującego. Jaki kurs wybrać? Oczywiście ten od Maturity! Oferujemy 60 godzin zajęć, a w tym aż 40 z nauczycielem. To właśnie z nami przygotujesz się do matury z matematyki na 100%!Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.