15
11
2022-11-15
2022

Od czego zacząć przygotowania do matury z matematyki?


Królowa nauk jest powodem zmartwień większości maturzystów. W związku z tym dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu cieszą się największą popularnością. Ze względu na ogrom materiału przygotowania do niego należy jednak dobrze zaplanować. Wiemy, od czego zacząć!

Bez pomocy ani rusz

Wbrew pozorom szkoła niekoniecznie ułatwia przygotowania do egzaminu maturalnego. Wprawdzie to w niej powinniśmy zdobywać niezbędną wiedzę, ale ciągłe zastępstwa, stresujące kartkówki, niekończące się zadania domowe i będące powodem kłótni z rodzicami oceny zdecydowanie tego nie ułatwiają. Mający nawet najlepsze intencje nauczyciele nie zawsze mają czas i możliwość, aby na różne sposoby omawiać to samo zagadnienie a tempo pracy dostosowywać do poszczególnych uczniów. Jeśli dodamy do tego przynoszące wyłącznie krótkotrwałe rezultaty ściąganie na sprawdzianach i luki w wiedzy po nauczaniu zdalnym, mamy smutny obraz rzeczywistości wielu maturzystów.

W związku z tym pierwszym krokiem na drodze matematycznych przygotowań musi być ustalenie tego, do jakiego miejsca sięgają nasze zaległości. Nie wiesz, jak to zrobić? Zacznij od… rozwiązania egzaminu ósmoklasisty! Już wówczas zorientujesz się, na jakie kluczowe zagadnienia z wcześniejszych lat nie zwróciłeś uwagi lub czego po prostu zapomniałeś. To właśnie na tym etapie załóż folder na komputerze, w którym będziesz umieszczać kolejne arkusze oraz plik z matematycznymi zapiskami. Jeśli wolisz prowadzić je w tradycyjny sposób, zainwestuj w teczkę i zeszyt, który nie będzie kojarzył Ci się z czymś przykrym. Znajdź dla nich jedno miejsce tak, aby za każdym razem nie tracić czasu na ich szukanie. A skoro już o szukaniu mowa – miej zawsze pod ręką tablice matematyczne. Korzystanie z nich nie tylko w szkole, ale także podczas samodzielnej pracy, zaowocuje na egzaminie. Nie wiesz, skąd je wziąć? Znajdziesz je na stronie https://arkusze.pl/informatory/wzory-matematyczne-2023.pdf. Wydrukuj je koniecznie i za każdym razem chowaj do wspomnianej teczki! Umieszczaj w niej też arkusze maturalne – ich rozwiązywanie również pokaże Ci, z którymi tematami i typami zadań masz największe trudności.

Zaplanuj swoją przyszłość

Yoda miał mistrza N'Katę Del Gormo a Arystoteles swojego Platona. Wprawdzie samodzielna nauka jest możliwa, aczkolwiek praca z nauczycielem znacznie ułatwia to zadanie. Bezpośredni kontakt z osobą, która jest specjalistą w danym temacie, to wielka oszczędność czasu. Nie musimy tracić go bowiem na szukanie rzetelnych informacji związanych z liczbami wymiernymi czy też planimetrią. Zadawanie pytań wyłącznie za pośrednictwem forum lub czatu nie do końca spełnia swoją funkcję – uniemożliwia bowiem ciągłą interakcję. Czasami sprawa jest pilna, arkusz maturalny rozwiązywany wieczorem i wówczas nawet najlepszy filmik z wyjaśnieniem trudnego zagadnienia może nie wystarczyć. W związku z tym podczas przygotowań do matury z matematyki warto zadbać o to, aby mieć kontakt z nauczycielem w czasie rzeczywistym. Znacznie łatwiej wyjaśnisz mu wówczas, czego nie rozumiesz, a on widząc Twoją reakcję będzie wiedział, czy rozwiązanie danego zadania jest dla Ciebie jasne.

A skoro już o autorytetach mowa – nadmiar materiałów, nauczycieli, kursów i pomocy wcale nie pomaga w maturalnych przygotowaniach. Na samym początku zadaj sobie pytanie, jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz. Czy zależy Ci bardziej na bieżącej pracy nad materiałem przerabianym w szkole, czy chcesz skoncentrować się na przygotowaniu do egzaminu maturalnego? Wybierz takie zajęcia, które będą odpowiadać Twoim potrzebom! Kluczem do sukcesu nie jest jednak samo pojawianie się na kursie, ale Twoja praca na nim i pomiędzy zajęciami. Zadbaj więc o to, aby także wówczas otoczyć się rzetelną wiedzą. Uwielbiane przez uczniów strony internetowe z gotowymi rozwiązaniami w tym nie pomogą, ale filmy nagrywane przez naszych wykładowców, do których dostęp mają kursanci Maturity, już tak!

Nie bój się pisać

Wydaje Ci się, że o pisaniu trzeba pamiętać wyłącznie podczas przygotowań do matury z języka polskiego? Wyrzuć tę myśl z głowy! Jeśli chcesz, aby rezultaty Twojej pracy wreszcie były widoczne, przestań uciekać przed notowaniem. Niestety, w szkole nie nauczysz się tego, jak robić to efektywnie. Na wydawniczym rynku oraz w sieci znajdziesz naprawdę skuteczne triki, dzięki którym Twoje zeszyty przestaną wyglądać nudno. W wolnej chwili zapoznaj się więc z terminem sketchnotingu i myślenia wizualnego i przestań przekonywać siebie, że do wykonania kilku piktogramów musisz mieć talent na miarę Pabla Picassa. Dlaczego jednak notowanie jest tak istotne podczas przygotowań do matury? Czy naprawdę nie wystarczy aktywne słuchanie i oglądanie filmików? Właśnie nie! Naukowcy z Uniwersytetu Cornell Reading Center odkryli, że jeśli nigdzie nie zapiszemy tego, czego się przed chwilą dowiedzieliśmy, to w ciągu 2 tygodni 60% zdobytej wiedzy zniknie z naszego mózgu! Skoro już więc mamy włożyć czas i pieniądze w edukację, to niech to nie będzie stracona inwestycja!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.