07
01
2022-01-07
2022

Od stycznia zacznę się uczyć… Jak przygotować postanowienia noworoczne, które uda się zrealizować?


Do matury zostało 117 dni. Z jednej strony wydaje się to terminem niesamowicie odległym – w związku z tym wielu uczniów szkół średnich jeszcze nie podjęło kroków związanych z przypominaniem sobie materiału z poszczególnych przedmiotów. Z drugiej jednak doświadczenie podpowiada, że 2807 godzin mija znacznie szybciej, niż ktokolwiek by się spodziewał. Jak wobec tego nadciągającego deadline’u, u progu nowego, 2022 roku, sformułować postanowienia noworoczne, które pomogą w przygotowaniu się do najważniejszych egzaminów w życiu? Kartka, długopis lub program do edycji tekstów i otwarta głowa – bez tych elementów postanowieniowy sukces znacznie się od Was oddali.

Na samym początku warto zadać sobie dwa ważne pytania, które są kluczowe w kontekście skuteczności naszych postanowień. Na czym dokładnie mi zależy? Dlaczego jest to dla mnie takie ważne? Przypomnijcie sobie te cele, których od wielu lat nie udaje się Wam zrealizować. Może wśród nich znajduje się mityczne „schudnę”, „nauczę się języka angielskiego” lub „kupię samochód”? Łączy je jedno – totalny brak precyzji. Ponadto cele, które chcemy realizować ze względu na cudze, a nie własne oczekiwania, przez nasz umysł będą traktowane jako nieatrakcyjne, niewynikające z naszej wewnętrznej motywacji, w związku z czym działania z nimi związane będą nieustanne spychane przez naszą podświadomość na koniec kolejki. Pamiętacie słowa rodziców, dziadków lub przyjaciół zachęcające Was do aktywności ruchowej? Dopóki to Wy nie będziecie przekonani o tym, że jest ona istotna i sami jej nie zapragniecie chociażby ze względu na chęć poprawy kondycji niezbędnej do przyszłorocznego wyjazdu w góry, zachęty będą okazywały się nieskuteczne.

Gdy jesteśmy w szkole lub w pracy, to wykonujemy tylko te polecenia, które są dla zrozumiałe. Wyobraźcie sobie, że zamiast rozwiązywania kolejnych zadań różniących się od siebie stopniem trudności albo konkretnego, umiejscowionego w czasie polecenia od swojego szefa słyszycie, że macie opanować zakres materiału z matematyki obowiązujący do matury w 2022 roku lub zaproponować klientowi coś, co zachęci go do skorzystania z usług Waszej firmy. Tego typu zadania składają się z wielu elementów, które przed realizacją koniecznie należy wyodrębnić. W związku z tym należałoby zacząć od sięgnięcia po informator maturalny i wypisania tego, co zalicza się do wspomnianego materiału z matematyki. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie, które działy mamy już opanowane, a nad którymi musimy popracować. Niezbędne jest również oszacowanie tego, ile czasu potrzebujemy na pracę nad poszczególnymi zagadnieniami i przygotowanie harmonogramu, zgodnie z którym będziemy postępowali.

W tym momencie można stwierdzić, że formalną organizację mamy za sobą – najtrudniejszy element wciąż jednak znajduje się przed nami. Zanim bowiem zabierzemy się za realizację zaplanowanej nauki, warto zadać sobie pytanie dotyczące tego, czy jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić. Brak niezbędnych materiałów lub luki w wiedzy pochodzące z wcześniejszych etapów edukacyjnych mogą uniemożliwić realizację nawet najlepiej zaplanowanego procesu nauki. Jeśli wiesz, że samodzielnie nie jesteś w stanie przygotować się nawet do kartkówki, nie łudź się, że w przypadku powtórek przed egzaminem ósmoklasisty lub maturą będzie inaczej. Znalezienie wśród przyjaciół lub znajomych osób mających zbliżone cele do naszych to pierwszy krok do wspólnej nauki. Może mieć ona formę stacjonarną lub zdalną, jednak powinna być ona uwarunkowana Waszymi preferencjami i możliwościami. Jeśli w związku z lekcjami zdalnymi większość dnia spędzacie przed komputerem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne godziny spędzone przed szklanym ekranem będą mało efektywne. W takiej sytuacji znacznie skuteczniejsze mogą okazać się spotkania twarzą w twarz, które mają wcześniej jasno zaplanowany cel, który może brzmieć następująco – opanujemy funkcję kwadratową i rozwiążemy wspólnie 15 zadań lub przygotujemy mapę myśli prezentującą zrozumiałą biografię Adama Mickiewicza. Tego typu założenia można bowiem łatwo zweryfikować pod koniec spotkania, to zaś umożliwia trzymanie się wcześniej przygotowanego planu. Właśnie tak działamy w Maturicie – pracujemy w grupach, w których wspieramy się i uczymy od siebie nawzajem, a osoby zainteresowane jeszcze przed zapisaniem się na nasz kurs mają możliwość zapoznania się z tematyką wszystkich zaplanowanych spotkań i dzięki przygotowanym zajawkom filmowym zobaczenia na własne oczy, jak one wyglądają – https://www.maturita.pl/kursy-on-line.

Jak wobec tego powinny brzmieć prawidłowo sformułowane cele na 2022 rok? Schudnę 5 kg w ciągu najbliższych 3 miesięcy. W styczniu zapiszę się na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w Maturicie – to tylko kilka z przykładów, które jednak pokazują, że to konkrety są miarą sukcesu noworocznych postanowień. A jak brzmią Twoje? Nie zapomnij przelać ich na papier i podzielić się nimi w komentarzu!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.