08
06
2018-06-08
2018

Odwołanie się od wyniku z egzaminu maturalnego


I. Czy warto odwoływać się od wyniku matury?

[Aktualizacja na dzień 15.08.2020]

Po maturze, po sprawdzeniu klucza, powinniśmy umieć przewidzieć nasze maturalne wyniki. Zdarza się jednak, że otrzymany wynik jest dużo niższy niż nasze majowe przypuszczenia :/ 
O ile łatwo przewidzieć wynik z matematyki, fizyki czy chemii, o tyle biologia zawsze sprawia problem (nieszczęsny KLUCZ) i wielu uczniów otrzymuje wyniki o 10-15% niższe, niż się spodziewali. I to właśnie biologia wiedzie prym (na drugim miejscu chemia) w ilości odwołań do OKE.

Czy warto się odwoływać? TAK. Jeżeli do progu rekrutacyjnego brakuje 1-3 punktów – trzeba walczyć! Ale musicie to rozegrać szybko i mądrze. Czyli jak – o tym poniżej i w INSTRUKCJI KROK PO KROKU. Jeżeli napisaliście bardzo kiepsko i wiecie, że i tak będziecie poprawiać maturę za rok – również piszcie wniosek o odwołanie! Da Wam to wiedzę, jakie zrobiliście błędy, na co egzaminatorzy zwracają uwagę, za co obcięli Wam punkty. Za rok być może ustrzeżecie się tegorocznych błędów.

Ważne: KIEDY złożyć wniosek?
Chociaż macie 6 miesięcy na wgląd do pracy, złóżcie wniosek jak tylko sprawdzicie wyniki. Wniosek miejcie już wypełniony, podpisany, zeskanowany i gotowy do wysyłki natychmiast po otrzymaniu wyniku! Nie czekajcie na pierwsze progi rekrutacyjne. Naszym uczniom, którzy złożyli wnioski natychmiast po uzyskaniu wyników, ustalono terminy wglądów do prac zaraz w pierwszym dniu. Ci, którzy złożyli wnioski następnego dnia- czekają ok. 2 tygodnie! A dla Was liczy się każdy dzień. Bo musicie być świadomi, że na miejscu (w OKE) prawdopodobnie nic nie ugracie. Chyba że nie policzyli Wam punktów, bo kartki się skleiły - nasz uczeń miał taki przypadek..., albo zostały źle zsumowane.... Na dodanie punktów w dniu wglądu raczej nie liczcie. Jest szansa, że może uda się coś wywalczyć w pierwszym odwołaniu (3 tygodnie nerwów), ale czasem trzeba czekać na wynik Kolegium Arbitrażu, czyli mamy już w plecy 2 miesiące :/ Dlatego jeszcze raz powtarzamy: wniosek macie mieć gotowy do wysłania NATYCHMIAST po otrzymaniu wyników.

Czy w ogóle są szanse na przyznanie punktów?

Na podstawie informacji od naszych maturzystów szacujemy, że spośród 400 naszych uczniów (Maturita, kursy do matury 2017 i 2018, biologia i chemia) punkty udało się wywalczyć około 20 osobom, a nie każdy sprawdzał pracę. Czyli jednak warto walczyć o swoje! ;)

II. INSTRUKCJA KROK PO KROKU – jak i kiedy napisać odwołanie? Na co zwrócić uwagę?

 1. Należy pobrać, wydrukować i czytelnie wypełnić „Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej”. Każda OKE zamieszcza na swojej stronie wzór wniosku, np. dla OKE w Gdańsku jest on do pobrania jako załącznik do Zarządzenia Nr 831 dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 23 lipca 2020 r (OKE Gdańsk).
  Poniżej podajemy adresy, gdzie znajdziecie procedury i wnioski dla wszystkich OKE:
  OKE Gdańsk: procedury i wniosek 
  OKE Jaworzno: procedury i wniosek 
  OKE Kraków: procedury i wniosek  
  OKE Łomża: procedury i wniosek
  OKE Łódź: procedury i wniosek
  OKE Poznań: procedury i wniosek
  OKE Warszawa: procedury i wniosek
  OKE Wrocław: procedury i wniosek

 2. Wypełniony wniosek należy przesłać do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, ale dopiero po otrzymaniu wyników z egzaminów maturalnych (wnioski wysłane wcześniej nie będą uwzględniane).
  Można to zrobić na cztery sposoby (poniższe dane podane są dla OKE Gdańsk – inne niż gdańskie OKE mają inne maile, faksy oraz adresy):
  a) przesyłać drogą elektroniczną na adres komisja@oke.gda.pl (wyłącznie skany wypełnionych wniosków),
  b) składać osobiście w kancelarii OKE (parter, pokój nr 7) w godzinach: 07:30-15:30,
  c) przesyłać listownie,
  d) przesyłać faksem na numer 58 320-55-91.

 3. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna po otrzymaniu wysłanego wniosku skontaktuje się z Tobą telefonicznie (za pośrednictwem telefonu podanego we wniosku, dlatego sprawdź, czy poprawnie podałeś numer i noś telefon przy sobie) w celu ustalenia terminu wglądu do Twojej pracy, który odbędzie się w placówce danego OKE. Nasz tegoroczna maturzystka Paulina napisała: "W moim przypadku było tak: wysłałam mailowo wniosek i po kilku godzinach otrzymałam SMS z informacją, że szczegóły dotyczące wglądu zostały odesłane mailem. Ale termin miałam już narzucony z góry. I wgląd odbywał się na ulicy Biskupiej 24B"

 4. Pierwsze i najważniejsze: przeczytaj dokładnie regulamin wglądu (Zarządzenie Nr 831 dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 23 lipca 2020 r (OKE Gdańsk)) - musisz wiedzieć jakie masz prawa, co możesz robić, ile masz czasu- 25 minut, że możesz robić zdjęcia itp. Pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 w tym roku obowiązują ścisłe procedury, które z jednej strony trochę utrudniają życie sprawdzającym swoje prace, z drugiej strony - wszystko przebiega sprawniej niż w poprzednich latach. Paulina napisała: "Przed salą czekało kilka osób umówionych na konkretną godzinę i do jednaj sali wchodziliśmy po kilka osób każdy do osobnego stolika. Otrzymaliśmy swoją pracę a po sali krążyły 3 osoby z komisji." Mimo wszystko, lepiej być przygotowanym, czasem przydadzą się woda i kanapki ;) Podczas wglądu najpierw zlicz ilość punktów z całego arkusza i sprawdź, czy się zgadza. Nie dyskutuj z osobą przeprowadzającą wgląd, gdyż prawie na pewno nie zostanie przyznana Ci racja, nawet, jeśli w ocenie Twojej pracy faktycznie jest błąd. Jeżeli uważasz, że jakieś zadanie ewidentnie powinno być zaliczone - możesz podyskutować z ekspertem.... ale lepiej poświęć ten czas na zrobienie dokładnych zdjęć wszystkich zadań ze swojej pracy (może być aparat w komórce). Zdjęcia te będzie można „na chłodno” przeanalizować w domu i dopiero tam wyciągnąć konkretne wnioski. Uprzedzamy, że osoba przeprowadzająca wgląd będzie próbowała zniechęcić Cię do pisania odwołania od wyniku z egzaminu, zapierając się, że praca jest sprawdzona idealnie, przez co możesz zwątpić czy faktycznie masz rację. Dlatego - nie ma co dyskutować, trzeba zrobić swoje (zdjęcia), jechać do domu i tam, po obłożeniu się wszelkimi możliwymi podręcznikami - napisać Wniosek o weryfikację sumy punktów.

 5. Wniosek o weryfikację sumy punktów
  Po dokonaniu wglądu w placówce OKE - mamy dwa dni robocze od dnia wglądu na napisanie „Wniosku o weryfikację sumy punktów”.
  NIE PISZ WNIOSKU O WERYFIKACJĘ SUMY PUNKTÓW W OKE! ZRÓB TO NA SPOKOJNIE W DOMU!
  Wniosek, stanowiący również załącznik po Zarządzenia nr 831 drukujemy, uzupełniamy i wysyłamy (wraz z załącznikiem, opisanym poniżej - jeśli takowy się pojawi) tak samo jak „Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej” (patrz pkt. 2). W punkcie „Szczegóły wniosku” piszemy numery zadań wraz z uzasadnieniem, z powodu którego nie zgadzamy się z przyznaną nam liczbą punktów za dane zadanie. Jeżeli odwołujesz się od oceny z dużej liczby zadań, może dojść do sytuacji, że nie starczy nam miejsca. Wówczas w polu „Szczegóły wniosku” piszemy: „Numery zadań wraz z uzasadnieniami w załączniku” i do wniosku dołączamy kartkę: „Załącznik do wniosku o weryfikację sumy punktów” i podajemy tam numery zadań wraz z uzasadnieniami. 
  UWAGA! CO PISAĆ W UZASADNIENIU DO ZADAŃ? Bardzo ważne jest uzasadnienie do zadań, co do których nie zgadzamy się z punktacją. Od treści uzasadnienia może zależeć uznanie odwołania! W treści uzasadnienia należy odwoływać się tylko do sprawdzonych źródeł, które są objęte podstawą programową (głównie szkolne podręczniki, np. Nowej Ery i Operonu). Bazowanie na innych źródłach, np. podręcznikach medycznych, może sprawić, iż podana w nich treść, mimo, że jest poprawna, nie będzie uznana, gdyż nie jest zgodna z podstawą programową. Uzasadnienie do danego zadania powinno być krótkie i treściwie obejmujące poruszany problem (główne myśli, hasła), przez który nie zgadzamy się z oceną co do danego zadania. Całość uzasadnienia powinna być potwierdzona źródłem, np. Podręcznik Nowej Ery pt. „Świat Biologii”, temat 3 – „Mszaki”, str. 38 – „cytat”.
  Na dole będziemy sukcesywnie zamieszczać przykłady uznanych odwołań naszych uczniów (lata 2016 i 2017).

 6. Weryfikacji dokonuje się w ciągu 7 dni od momentu otrzymania wniosku. Niestety, dyrektor OKE ma jeszcze dodatkowe 7 dni na powiadomienie o wyniku weryfikacji sumy punktów. W sumie informację o wyniku weryfikacji musimy uzyskać maksymalnie w ciągu 14 dni od otrzymania przez OKE wniosku.

 7. W przypadku, gdy dalej mamy zastrzeżenia do oceny naszej pracy, można złożyć „Odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego”, które należy wydrukować, uzupełnić i wysłać w ten sam sposób, jak dwa pozostałe wnioski (patrz pkt. 2) w terminie do 7 dni od otrzymania informacji o weryfikacji sumy punktów.
  Wynik powyższego odwołania musimy otrzymać w ciągu 35 dni od otrzymania przez OKE odwołania (21 dni na rozpatrzenie + czas na poinformowanie). Należy jednak zaznaczyć, iż uzyskanie punktów tą drogą jest już mało prawdopodobne. Warto jednak spróbować.
  UWAGA! Krótsze terminy w 2020 [źródło]
  W 2020 r. czasowo skraca się niektóre terminy na składanie odwołań,  - absolwent  ma pięć dni  (normalnie siedem) na złożenie odwołania do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego - robi to za pośrednictwem dyrektora OKE.
  Kolegium ma - od chwili otrzymania odwołania - 16 dni na jego rozpatrzenie. Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.
  Powodzenia!


Przykłady uzasadnień we Wnioskach o weryfikacjęBiologia 2016, odwołanie uznane dla zad. 3.2:
Cała historia odwołania Oli, naszej uczennicy:

Ola napisała:
"[...]Załączam zdjęcie zadania (zad. 13) i odpowiedzi Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego na moje odwołanie odnośnie matury z chemii. Dodaję też odwołanie z biologii, którego jednak nie uznano. Nie wiem, czy się przyda, ale oto moja historia:
Nim moje odwołanie dotarło do Kolegium, pisałam również do samego OKE, bo taka była procedura, ale bodajże dwa razy odrzucili moje odwołanie twierdząc, że klucz nie przewiduje rozwiązań takich, jak moje, a oni sprawdzają tylko według klucza (zamiast pomyśleć) i po prostu nie. Kiedy przyszła ostatnia odpowiedź, a było to chyba 4-6 tygodni po rozpoczęciu walki o przyznanie punktów, to nawet od razu jej nie otworzyłam, bo byłam pewna, że znów mi odmówiono. Jakież było moje zdziwienie, gdy po trzykrotnym przeczytaniu pisma zrozumiałam, że faktycznie podwyższyli mi wynik. Wiadomość ogólnie fantastyczna, bo jak się potem okazało, ten 1 pkt uratował mnie przy rekrutacji, inaczej zamiast studiować medycynę na CM musiałabym zostać w Opolu, które nawet nie ma prosektorium. Jednak wywołało też sporo zamieszania, bo rekrutowałam się na 12 uczelni i do WSZYSTKICH musiałam pisać o owej poprawce i wysyłać skany, bądź potwierdzone notarialnie kopie nowego świadectwa i samej decyzji Kolegium. Potem co chwilę sprawdzanie, czy w rankingu zmieniono mi punktację, co czasami trwało bardzo długo, a już szły nowe listy.
Generalnie - tak jak Pani zawsze powtarza - w dniu wyników najlepiej od razu umawiać się na wgląd. I nie zniechęcać się, jeśli pracownicy w OKE są delikatnie mówiąc "do rany przyłóż, a tu sepsa". Jeśli są właśnie takiego pokroju, to w ogóle z nimi nie gadać, zrobić zdjęcia, podziękować i wyjść. A potem napisać pismo. Jedno, drugie, trzecie, dziesiąte... Aż będą mieli nas dosyć, a co. Jeśli nie wyrwiemy podwyższenia wyników, to przynajmniej będą mieli trochę roboty :D
A podczas spotkania i tak większość (WIĘKSZOŚĆ, bo nie wszyscy byli tacy okropni) będzie robić wszystko, by przekonać nas, że nie ma absolutnie żadnych szans na wywalczenie punktu. Nic dziwnego, nikt nie chce się przyznać do błędu. [...]"
Treść zadania:


Treść odwołania do KA:


Odpowiedź KA:
Odwołanie z biologii 2017, nieuznane :(

Odwołanie:


Odpowiedź OKE:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.