13
01
2024-01-13
2024

Rozszerzony polski. 10 wskazówek, jak przygotować się do matury z j. polskiego


Maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym decydują się pisać uczniowie, którzy wiążą swoją przyszłość z prawem, pedagogiką, filologią czy też lingwistyką. Na egzaminie - matura rozszerzony polski wymaga się od maturzystów nie tylko doskonałej znajomości języka, lekkiego pióra, ale także umiejętności argumentacji oraz interpretacji tekstów. Czytaj dalej i poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci skutecznie przygotować się do tego egzaminu dojrzałości!

Zapoznaj się z wymaganiami CKE

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do egzaminu - matura rozszerzony polski powinno być dokładne zapoznanie się z regulaminem egzaminu oraz wymaganiami. Sprawdź, jakich zadań możesz się spodziewać, ile punktów możesz uzyskać, ile czasu masz na rozwiązanie egzaminu, i jakie są kryteria oceny. To pomoże Ci dostosować swój plan nauki do konkretnych potrzeb.

Przeczytaj lektury obowiązkowe

Lektury z gwiazdką, z którymi musisz się zapoznać, znajdziesz na stronie internetowej CKE. Czytając daną książę, notuj istotne informacje dotyczące postaci, fabuły, kontekstu historycznego i kulturowego.

Przygotuj swoją bazę lektur nieobowiązkowych

Z pewnością masz swoje ulubione książki, które nie znajdują się w spisie lektur obowiązkowych na egzamin - matura rozszerzony polski. Wyciągnij z nich jak najwięcej - motywy, konteksty, cechy charakteru postaci. Może akurat Twój książkowy faworyt uratuje się w trakcie pisania egzaminu.

Rozwiązuj arkusze z poprzednich lat

Wydrukuj wybrany przez siebie arkusz ze strony internetowej CKE, usiądź wygodnie przy swoim biurku i włącz stoper na 210 minut, czyli tyle, ile faktycznie będzie trwał egzamin - matura rozszerzony polski. To pomoże Ci się przyzwyczaić do formuły egzaminu.

Zadbaj o dobrą organizację

Dobra organizacja jest kluczem do sukcesu na maturze z rozszerzonego języka polskiego. Materiał do przyswojenia może być przytłaczający, ale odpowiednio zaplanowany grafik nauki pomoże Ci go skutecznie przyswoić. Rozpocznij pracę nad egzaminem - matura rozszerzony polski z wyprzedzeniem, najlepiej już na początku roku szkolnego.

Powtórz gramatykę

Rozszerzona matura z języka polskiego to egzamin, który nie tylko sprawdza Twoją umiejętności interpretacji tekstów i analizy literatury, ale także w zakresie poprawnej polszczyzny. Dlatego niezwykle istotne jest, aby poświęcić odpowiednią uwagę gramatyce i składni języka polskiego.

Pisz i jeszcze raz pisz!

Pisanie prac jest kluczowym elementem przygotowań do matury z rozszerzonego polskiego. Koniecznie zapoznaj się z tematami, które pojawiały się na egzaminie - matura rozszerzony polski w poprzednich latach. Zawsze staraj się dbać o poprawność językową oraz argumentację.

Konsultuj się z nauczycielem

Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz dodatkowej pomocy w trakcie przygotować do egzaminu - matura rozszerzony polski, nie krępuj się konsultować ze swoim nauczycielem języka polskiego. Z pewnością udzieli Ci cennych wskazówek i pomoże w zrozumieniu trudniejszych zagadnień.

Pamiętaj o odpoczynku

Przygotowując się do tego egzaminu dojrzałości, dbaj o odpowiednią dietę i sen. Pamiętaj także o robieniu przerw w trakcie przyswajania danego materiału. Zdrowy umysł potrzebuje zdrowego ciała.

Weź udział w kursie online od Maturity

Z nami przygotujesz się do egzaminu - matura rozszerzony polski na 100%! Nasze zajęcia online z nauczycielem odbywają się raz w tygodniu w grupach do 18 osób. Oprócz tego oferujemy też filmy z wykładami, testy, warsztaty i wiele innych! Dowiedz się więcej.

Pamiętaj, że każdy ma szansę na zdobycie 100% na egzaminie - matura rozszerzony polski. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego zaangażowania. Nie bój się wyzwań i nie daj się zniechęcić. Matura z rozszerzonego polskiego to nie tylko egzamin, ale przede wszystkim szansa na rozwinięcie swoich umiejętności, a także poszerzenie horyzontów. Dołącz do grona kursantów Maturity już dziś i rozpocznij naukę do egzaminu - matura rozszerzony polski z nami!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.