Każdy uczeń może dobrze zdać maturę z języka polskiego- to moje zawodowe credo, które od kilkunastu lat co roku się sprawdza, niezależnie od zdolności i zainteresowań moich podopiecznych- informatyków, umysłów ścisłych, przyrodników czy humanistów, bo jeszcze nikt mnie pod tym względem nie rozczarował.
Wiem, że przez bogactwo języka, literatury i kultury trzeba uczniów umiejętnie przeprowadzić, żeby pewną stopą i sprawnie doszli do celu. Pomaga mi w tym wieloletnie doświadczenie egzaminatora i weryfikatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku oraz codzienna praca z licealistami.
Pokazuję mojej młodzieży, że teksty kultury otaczają nas codziennie, często nawet sami je tworzymy, trzeba tylko umiejętnie je interpretować i oceniać, a wtedy można ich użyć jako argumentu na egzaminie maturalnym. Zachęcam do szukania dla siebie „żywej kultury”- zapewniam, że jej bakterie znajdziecie nie tylko w jogurcie, ale też w filmie, teatrze, malarstwie.
Chociaż podobno najbardziej zwariowana jestem na punkcie klasyki - Mickiewicza i Wokulskiego (Uwaga- ten ostatni nie jest pisarzem ;) ). Moi uczniowie obstawiają, że znam na pamięć całą III część „Dziadów”.
W nauczaniu wykorzystuję różnorodne formy i metody, bo sama lubię się dobrze bawić swoimi lekcjami. Ale największą przyjemność sprawiają mi sukcesy moich uczniów- tytuły finalistów i laureatów Olimpiady i Literatury i Języka Polskiego, zwycięstwa w ogólnopolskich konkursach teatralnych, krasomówczych i literackich, ich publikacje w specjalistycznej prasie, często świetnie napisany esej czy sprawdzian albo matura zdana na 100%.
Uwielbiam teatr, dlatego prowadzę Koło Teatralne „Siódemka” i wraz z młodzieżą uczestniczę w przeróżnych projektach ( Laboratorium kultury, Noce Humanisty, Teatroteka w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Internetowy Teatr dla Szkół), które otwierają oczy na złożoność i subtelności świata nie tylko na poziomie rozszerzonym.
Zagadnienia szkoły i matury, także międzynarodowej, znam też z perspektywy rodzica.
Moje pasje i przyjemności to latem ogród kwiatowy i warzywny, jak w „Panu Tadeuszu”, podróże, szczególnie bałkańskie, zimą biegówki, kominek, a przez cały rok etymologia i języki słowiańskie.
O literaturze, teatrze i uczeniu już wspominałam ;)
Motto: „Trening czyni mistrza”.
Zapraszam na wspólną przechadzkę przedmaturalną :)