09
05
2023-05-09
2023

100% na maturze ustnej z języka angielskiego? You can do it!


Kupujemy smartfony, ubieramy T-shirty i lajkujemy selfie naszych crushów tak często, że nie zauważyliśmy, kiedy anglicyzmy weszły nam w krew. Takie zapożyczenia nie są niczym nowym, ale od kilku lat ich popularność zdecydowanie rośnie. Korzysta z nich nie tylko młodzież, ale także ich rodzice a nawet dziadkowie. W związku z tym nie powinien nas dziwić fakt, że dla wielu uczniów matura ustna z języka angielskiego jest znacznie mniej stresująca niż ta związana z ojczystym językiem. Jak w takim razie uniknąć setbacku i osiągnąć jak najlepszy rezultat?

Z czego składa się egzamin?

Większość tegorocznych maturzystów z angielskim na do czynienia na co dzień – i to nie tylko w szkole. To właśnie z tym językiem mają kontakt podczas grania w gry komputerowe, korzystania z portali społecznościowych, czy też oglądania filmów i seriali na swoich ulubionych platformach streamingowych. To świetny sposób na oswojenie się z językiem, a zarazem alternatywa dla kosztownych wyjazdów zagranicę oraz obozów językowych. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie zwroty, z których korzystamy w sytuacjach nieformalnych, będą przydatne podczas trwającego 15 minut egzaminu maturalnego. Jego formuła jest ściśle określona i składa się z następujących elementów:

  1. Rozmowa wstępna – trwa ok. 2 minut i ma oswoić ucznia z sytuacją egzaminacyjną. W jej trakcie możesz usłyszeć pytania związane m.in. z Twoją wymarzoną pracą, zainteresowaniami, posiadanymi zwierzętami domowymi, częstotliwością i rodzajami uprawianych sportów, czy też miejscem, w którym chciałbyś w przyszłości zamieszkać;
  2. Rozmowa z odgrywaniem roli – po zapoznaniu się z poleceniem maturzysta musi wcielić się w określoną rolę np. przyszłego pracownika, turysty lub klienta. Na to zadanie uczniowie mają max. 4 minuty. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas rozmowy z egzaminatorem odnieść się do 4 obszarów wyróżnionych w poleceniu (np. ceny, metrażu, oczekiwań i umiejętności). Pamiętaj, że to ma być dialog! W związku z tym nie możesz ignorować egzaminatora, zadawanych przez niego pytań lub komentarzy. Reagowanie na nie także ma znaczenie w kontekście Twojego wyniku.
  3. Opis obrazka – przez wiele lat było to jedno z najbardziej schematycznych zadań na egzaminie maturalnym. W związku z tym postanowiono, że poza dokonaniem standardowego opisu ilustracji uczniowie mają także odpowiedzieć na 3 pytania zadane przez egzaminatora. Będą one związane z omawianym zdjęciem. Maturzyści nie powinni ograniczać swoich odpowiedzi do jednego zdania i to pomimo tego, że w tym przypadku mają do dyspozycji tylko 3 minuty.
  4. Dokonanie i uzasadnienie wyboru – to zadanie, na które przeznaczono najwięcej czasu – 5 minut. Maturzyści wówczas decydują, która z zaprezentowanych ilustracji powinna zostać wybrana spośród pozostałych w związku z kryteriami zawartymi w poleceniu. Przykładowo: muszą zdecydować, który spośród 2 plakatów poświęcony ekologii cieszyłby się największym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół średnich. Dokonanie wyboru to jednak za mało. W następnym kroku muszą go uzasadnić, wyjaśnić, dlaczego odrzucają pozostałe oraz odpowiedzieć na 2 pytania związane z tematem zadania. Także w tym przypadku nadmierna skrótowość nie jest mile widziana!

Na co uważać?

Matura ustna maturze ustnej nierówna pomimo tego, że w obu przypadkach konieczne jest uzyskanie min. 30%. Różnice można zauważyć między innymi w strukturze egzaminu oraz w rodzajach zadań. Podczas egzaminu z języka angielskiego uczeń nie ma co liczyć na przygotowawczy kwadrans. W związku z tym po przekroczeniu progu sali czeka go rozmowa wstępna z egzaminatorem. Ma ona pełnić rolę rozgrzewki dla ucznia. Zadania znajdujące się w wylosowanym zestawie trzeba wykonywać po kolei. Jeśli nie zrozumiesz któregoś z zadanych pytań, proś śmiało o powtórzenie. Podczas swoich wypowiedzi unikaj wyrazów bardzo pospolitych. Podczas przedegzaminacyjnych powtórek warto przygotować sobie listę najczęściej używanych przez Ciebie słów oraz ich synonimów. Egzaminator doceni to, że „nice” i „good” nie będą dominowały w Twoich wypowiedziach. Budowanie długich i skomplikowanych zdań nie jest jednak najlepszym pomysłem – w większości przypadków są pożywką dla dużej liczby błędów.

Konwersacje na ostatniej prostej.

Jak w takim razie najskuteczniej przygotować się do matury z angielskiego? Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! Do egzaminu ustnego z języka polskiego przygotowujemy się właściwie przez całe życie – podczas rozmów z dorosłymi, rówieśnikami oraz dziećmi posługujemy się różnymi środkami językowymi. W podobny sposób warto więc podejść do matury z języka obcego. Zamiast spędzać długie godziny nad słowniczkami związanymi z poszczególnymi działami… umów się ze znajomymi! Wcielajcie się naprzemiennie w rolę egzaminatorów i egzaminujących i rozmawiajcie, rozmawiajcie i jeszcze raz rozmawiajcie! Dzięki temu nie tylko szybko, miło i bezboleśnie przerobicie przykładowe zestawy egzaminacyjne, ale także przełamiecie opór przed mówieniem w obcym języku!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.