14
02
2023-02-14
2023

Jakich zmian spodziewać się na maturze z języka polskiego?


Matura z języka polskiego pisana w 2023 roku spędza sen z powiek wielu młodym ludziom. Uczniowie, którzy większość zajęć zrealizowali w formie zdalnej, będą musieli zmierzyć się z wieloma zmianami – zarówno na egzaminie pisemnym, ustnym, podstawowym i rozszerzonym. Jeśli i Ty masz wrażenie, że wciąż nie wiesz, co znajdzie się w tegorocznym arkuszu, przychodzimy do Ciebie z pomocą!

240 minut walki

Wprowadzone zmiany dotyczą wielu obszarów. Pierwszym z nich jest struktura pisemnego egzaminu na poziomie podstawowym składająca się z trzech części. W pierwszej z nich pn. „Język polski w użyciu” znajdziecie dwa teksty, których autorzy zajęli się podobnymi zagadnieniami. Do Was będzie należało rozwiązanie odnoszących się do nich zadań (głównie otwartych) oraz napisanie notatki syntetyzującej, która zastąpiła pojawiające się wcześniej w arkuszu streszczenie. Trzeba uczciwie przyznać, że jest to forma trudniejsza – wymaga od uczniów analizowania i zestawiania ze sobą nie jednego, a dwóch tekstów. To jednak najbardziej opłacalne zadanie w tej części egzaminu. Aby mieć szansę na zdobycie max. liczby punktów za jej zredagowanie, trzeba pamiętać o:

 • nazwaniu problemu lub zjawiska, którego dotyczą oba teksty;
 • zaprezentowaniu stanowiska każdego autora na ten temat;
 • pokazaniu, jakie są punkty wspólne w ich opinii;
 • podkreśleniu, czym się różnią się ich stanowiska;
 • zapisaniu, co wynika z ich rozważań;
 • niecytowaniu autorów;
 • pilnowaniu limitu wyrazów (60-90);
 • przeczytaniu swojej wypowiedzi kilka razy i poprawieniu błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i językowych.

Dziesięć – tyle właśnie punktów możecie zdobyć bezbłędnie radząc sobie z „Językiem polskim w użyciu”. Z kolei aż 15 punktów czeka na tych, którzy najlepiej rozwiążą „Test historycznoliteracki”. To właśnie w nim umieszczone będą zadania związane z poszczególnymi epokami literackimi. Znaleźć się tam mogą także utwory poetyckie wymienione w podstawie programowej, a mianowicie:

 • „Bogurodzica”;
 • fragmenty „Lamentu świętokrzyskiego”;
 • utwory J. Kochanowskiego: Pieśń IX z księgi I, Pieśń V z księgi II, Psalm 13 i 47 oraz treny: I, V, VII, VIII, IX, X, XI, XIX;
 • „Hymn do miłości ojczyzny”;
 • „Oda do młodości”,
 • fragmenty „Grobu Agamemnona” oraz „Testament mój”;
 • fragmenty „Traktatu moralnego”.

Wypracowanie? Na maksa!

Zmiany nie ominęły także trzeciej części arkusza. Podobnie jak w poprzednich latach zadaniem uczniów będzie przygotowanie wypracowania, za które tym razem zdobyć mogą aż 35 punktów. To prawie 60% całości! Aby je zdobyć, musisz jednak napracować się znacznie bardziej niż w ubiegłych latach. Po pierwsze – 300 wyrazów to absolutne minimum. Jeśli jednak wiesz, że język polski i redagowanie wypowiedzi nie są Twoimi najmocniejszymi stronami, nie opłaca się zanadto przekraczać tego limitu. Dużo więcej wyrazów najczęściej idzie bowiem w parze z wieloma błędami językowymi :( Każdy uczeń ma do wyboru dwa tematy – niezależnie od tego, na który się zdecyduje, musi odwołać się do minimum jednej lektury obowiązkowej. Może ją jednak samodzielnie wybrać – polecenie jej nie narzuca. Niestety, w tym roku lista lektur obowiązkowych znacznie się wydłużyła, w związku z czym czeka ich więcej pracy. Poza tym, co obowiązkowe, warto mieć jednak pod ręką swoją ulubioną książkę, która może okazać się ciekawym uzupełnieniem pracy. Piszesz rozprawkę o zdobywaniu wiedzy przez młodego człowieka? „Harry Potter” bardzo chce się w niej pojawić!

Maturalne konteksty

Rozbudowana teza, trafnie dobrane argumenty i przykłady oraz min. 300 wyrazów nie gwarantują sukcesu. Od tego roku uczniowie muszą bowiem odwołać się do min. 2 tajemniczo brzmiących kontekstów. To oznacza, że ich zadaniem jest tematyczne nawiązanie np. do historii, biografii lub tekstu kultury (m.in. filmu lub obrazu) w taki sposób, aby pokazać, że jest to przydatne dla lepszego zrozumienia tematu i przyjętego stanowiska. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Nie ma problemu! Jeden z kolejnych naszych tekstów zostanie w całości poświęcony właśnie wspomnianym kontekstom.

Jeśli jednak już teraz wiesz, że liczba zmian Cię przytłacza i sam sobie nie poradzisz, dłużej nie zwlekaj. Dołącz do jednej z maturitowych grup (https://www.maturita.pl/zapisy), której opiekunami są nauczyciele nie tylko z doświadczeniem, ale także wielką pasją. Dzięki prowadzonym przez nich zajęciom oraz filmikom, w których znajdziesz to, co musisz wiedzieć przez egzaminem maturalnym, matura z języka polskiego przestanie być Twoją zmorą!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.