09
07
2024-07-09
2024

Odwołanie od wyników matury - instrukcja krok po kroku


I. Czy warto odwoływać się od wyniku matury?

[Aktualizacja na dzień 9.07.2024]

Po maturze, po sprawdzeniu klucza, powinniśmy umieć przewidzieć nasze maturalne wyniki. Zdarza się jednak, że otrzymany wynik jest dużo niższy niż nasze majowe przypuszczenia :/ O ile łatwo przewidzieć wynik z matematyki, fizyki czy chemii, o tyle biologia zawsze sprawia problem (nieszczęsny KLUCZ) i wielu uczniów otrzymuje wyniki o 10-15% niższe, niż się spodziewali. I to właśnie biologia wiedzie prym (na drugim miejscu chemia) w ilości odwołań do OKE.

Czy warto się odwoływać? TAK. Jeżeli do progu rekrutacyjnego brakuje 1-3 punktów – trzeba walczyć! Ale musicie to rozegrać szybko i mądrze. Czyli jak – o tym poniżej i w INSTRUKCJI KROK PO KROKU jak odwołać się od wyników matur. Jeżeli napisaliście bardzo kiepsko i wiecie, że i tak będziecie poprawiać maturę za rok – również piszcie wniosek o odwołanie! Da Wam to wiedzę, jakie zrobiliście błędy, na co egzaminatorzy zwracają uwagę, za co obcięli Wam punkty. Za rok być może ustrzeżecie się tegorocznych błędów.

Ważne: KIEDY złożyć Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej? Chociaż macie 6 miesięcy na wgląd do pracy, złóżcie wniosek jak tylko sprawdzicie wyniki. Nie czekajcie na pierwsze progi rekrutacyjne. Naszym ubiegłorocznym uczniom, którzy złożyli wnioski natychmiast po uzyskaniu wyników, ustalono terminy wglądów do prac zaraz w pierwszym dniu. Ci, którzy złożyli wnioski następnego dnia- czekają ok. 2 tygodnie! A dla Was liczy się każdy dzień. Bo musicie być świadomi, że na miejscu (w OKE) prawdopodobnie nic nie ugracie. Chyba że nie policzyli Wam punktów, bo kartki się skleiły - nasz uczeń miał taki przypadek..., albo zostały źle zsumowane.... Na dodanie punktów w dniu wglądu raczej nie liczcie. Jest szansa, że może uda się coś wywalczyć w pierwszym odwołaniu (3 tygodnie nerwów), ale czasem trzeba czekać na wynik Kolegium Arbitrażu, czyli mamy już w plecy 2 miesiące :/ Dlatego jeszcze raz powtarzamy: wniosek macie mieć gotowy do wysłania NATYCHMIAST po otrzymaniu wyników.

Czy w ogóle są szanse na przyznanie punktów?

Szacujemy, że w latach 2022 i 2023 spośród 1100 naszych uczniów (kursy maturalne Maturita 2021/2022 i 2022/2023), wnioski o wgląd złożyło około 200 uczniów. Wiemy, że punkty zostały przyznane co najmniej 30 z nich (nie wszyscy dali nam informację zwrotną, czy udało się podwyższyć wynik). Czyli jednak warto walczyć o swoje! :)

II. INSTRUKCJA KROK PO KROKU – jak i kiedy napisać odwołanie od wyniku matury?

 1. W pierwszym etapie należy złożyć Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Wniosek może być złożony osobiście przez absolwenta lub osobę występującą w jego imieniu, lub przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną.
  Gdzie znaleźć wniosek o wgląd do do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej?

  Ogólny formularz wniosku dostępny jest w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego ogłaszanej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE: załącznik 25a CKE, do pobrania na stronie: https://bip.cke.gov.pl/artykul/258/1784/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2024-r, bezpośredni link do Wniosku: Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej - do pobrania.

  Każda Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ma także swoje własne wzory wniosków lub od tego roku jest możliwość wypełnienia wniosku online na stronie poszczególnych OKE.
  Poniżej znajdziesz procedury, wnioski lub możliwość wypełnienia wniosku online dla Twojej OKE:


 2. Wypełniony wniosek (niezależnie od formy) należy przesłać do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, ale dopiero po otrzymaniu wyników z egzaminów maturalnych (wnioski wysłane wcześniej nie będą uwzględniane).

 3. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna po otrzymaniu wysłanego wniosku skontaktuje się z Tobą telefonicznie (za pośrednictwem telefonu podanego we wniosku, dlatego sprawdź, czy poprawnie podałeś numer i noś telefon przy sobie) w celu ustalenia terminu wglądu do Twojej pracy, który odbędzie się w placówce danego OKE. Nasza maturzystka Paulina napisała: "W moim przypadku było tak: wysłałam mailowo wniosek i po kilku godzinach otrzymałam SMS z informacją, że szczegóły dotyczące wglądu zostały odesłane mailem. Ale termin miałam już narzucony z góry."

 4. Pierwsze i najważniejsze: przeczytaj dokładnie Regulamin wglądu do pracy maturalnej, dostępny w Informatorze o egzaminie maturalnym, str. 35: Zasady wglądu do pracy maturalnej 2024 - musisz wiedzieć jakie masz prawa, co możesz robić, ile masz czasu. Na wgląd do pracy masz 30 minut, możesz robić zdjęcia. Pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Paulina napisała: "Przed salą czekało kilka osób umówionych na konkretną godzinę i do jednej sali wchodziliśmy po kilka osób każdy do osobnego stolika. Otrzymaliśmy swoją pracę a po sali krążyły 3 osoby z komisji." Mimo wszystko, lepiej być przygotowanym, czasem przydadzą się woda i kanapki ;)

 5. Co robić na wglądzie do pracy maturalnej? Jak wygląda wgląd do pracy maturalnej?

  Podczas wglądu:
  • Najpierw policz punkty z całego arkusza i sprawdź, czy się zgadza.
  • Nie dyskutuj z osobą przeprowadzającą wgląd, gdyż prawie na pewno nie zostanie przyznana Ci racja, nawet jeśli w ocenie Twojej pracy faktycznie jest błąd.
  • Jeżeli uważasz, że jakieś zadanie ewidentnie powinno być zaliczone - możesz podyskutować z ekspertem.... ale lepiej poświęć ten czas na zrobienie dokładnych zdjęć wszystkich zadań ze swojej pracy (może być aparat w komórce). Zdjęcia te będzie można „na chłodno” przeanalizować w domu i dopiero tam wyciągnąć konkretne wnioski.
  • Uprzedzamy, że osoba przeprowadzająca wgląd będzie próbowała zniechęcić Cię do pisania odwołania od wyniku z egzaminu, zapierając się, że praca jest sprawdzona idealnie, przez co możesz zwątpić czy faktycznie masz rację. Dlatego - nie ma co dyskutować, trzeba zrobić swoje (zdjęcia), jechać do domu i tam, po obłożeniu się wszelkimi możliwymi podręcznikami - napisać Wniosek o weryfikację sumy punktów.

 6. Jak napisać Wniosek o weryfikację sumy punktów?
  Po dokonaniu wglądu w placówce OKE - mamy dwa dni robocze od dnia wglądu na napisanie „Wniosku o weryfikację sumy punktów”. NIE PISZ WNIOSKU O WERYFIKACJĘ SUMY PUNKTÓW W OKE! ZRÓB TO NA SPOKOJNIE W DOMU! Ogólny formularz wniosku dostępny jest w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego ogłaszanej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE: załącznik 25b CKE, do pobrania na stronie: https://bip.cke.gov.pl/artykul/258/1784/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2024-r, bezpośredni link do Wniosku: Wniosek o weryfikację sumy punktów - do pobrania

 7. Wniosek drukujemy, uzupełniamy i wysyłamy (wraz z załącznikiem, opisanym poniżej - jeśli takowy się pojawi) tak samo jak „Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej”.

  W punkcie „Szczegóły wniosku” piszemy numery zadań wraz z uzasadnieniem, z powodu którego nie zgadzamy się z przyznaną nam liczbą punktów za dane zadanie. Jeżeli odwołujesz się od oceny z dużej liczby zadań, może dojść do sytuacji, że nie starczy nam miejsca. Wówczas w polu „Szczegóły wniosku” piszemy: „Numery zadań wraz z uzasadnieniami w załączniku” i do wniosku dołączamy kartkę: „Załącznik do wniosku o weryfikację sumy punktów” i podajemy tam numery zadań wraz z uzasadnieniami.

  UWAGA! CO PISAĆ W UZASADNIENIU DO ZADAŃ? Bardzo ważne jest uzasadnienie do zadań, co do których nie zgadzamy się z punktacją. Od treści uzasadnienia może zależeć uznanie odwołania! W treści uzasadnienia należy odwoływać się tylko do sprawdzonych źródeł, które są objęte podstawą programową (głównie szkolne podręczniki, np. Nowej Ery, WSiP). Bazowanie na innych źródłach, np. podręcznikach medycznych, może sprawić, iż podana w nich treść, mimo, że jest poprawna, nie będzie uznana, gdyż nie jest zgodna z podstawą programową. Uzasadnienie do danego zadania powinno być krótkie i treściwie obejmujące poruszany problem (główne myśli, hasła), przez który nie zgadzamy się z oceną co do danego zadania. Całość uzasadnienia powinna być potwierdzona źródłem, np. Podręcznik Nowej Ery tytuł, wydanie, strona i cytat.

 8. Weryfikacji dokonuje się w ciągu 7 dni od momentu otrzymania wniosku. Niestety, dyrektor OKE ma jeszcze dodatkowe 7 dni na powiadomienie o wyniku weryfikacji sumy punktów. W sumie informację o wyniku weryfikacji musimy uzyskać maksymalnie w ciągu 14 dni od otrzymania przez OKE wniosku.

 9. W przypadku, gdy dalej mamy zastrzeżenia do oceny naszej pracy, można złożyć Odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które należy wydrukować, uzupełnić i wysłać w ten sam sposób, jak dwa pozostałe wnioski w terminie do 7 dni od otrzymania informacji o weryfikacji sumy punktów.

  Odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego - do pobrania

  Wynik powyższego odwołania musimy otrzymać w ciągu 35 dni od otrzymania przez OKE odwołania (21 dni na rozpatrzenie + czas na poinformowanie). Należy jednak zaznaczyć, iż uzyskanie punktów tą drogą jest już mało prawdopodobne. Warto jednak spróbować. Kolegium ma - od chwili otrzymania odwołania - 16 dni na jego rozpatrzenie. Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne. Powodzenia!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.