Nawet uczniowie, którzy na co dzień nie mają problemów z pisaniem wypracowań obawiają się tego, o czym nauczyciele mówią im już od wielu miesięcy. Konteksty – bowiem to o nich mowa – to jeden z elementów, który od tego roku powinien pojawić się w rozprawce każdego maturzysty. Jak się do tego zabrać?
W swojej rozprawce musisz umieścić min. dwa konteksty. Dopadną Cię one również na maturze ustnej. Sformułowanie „odnieś się do kontekstu” oznacza, że musisz pokazać, że widzisz punkty wspólne pomiędzy omawianym przez Ciebie wątkiem / motywem z lektury / postępowaniem bohatera a czymś innym. Czym może być to „coś innego”, do którego masz nawiązać?
W maturalnej rozprawce nie powinieneś zapisywać, że „Twoim pierwszym argumentem…” lub „Przykładem potwierdzającym Twoją tezę jest…”. Jeśli są one trafne, obronią się same, a takie sformułowania nie działają na korzyść piszącego. Ta sama zasada dotyczy wprowadzania kontekstów. Nie zaczynaj więc nawiązania do biografii, filozofii, historii lub czegokolwiek innego od słów: „Pomocny tutaj będzie kontekst związany z….” lub „Związany z tym kontekst można zauważyć w…”. Postaraj się to płynnie wkomponować w całą pracę. Chcesz zobaczyć, jak można to zrobić? Zajrzyj do informatora CKE, w którym znajdują się przykładowe rozprawki – oczywiście z kontekstami! Jeśli koniecznie potrzebujesz zwrotów pomocniczych, śmiało możesz skorzystać np. z następujących:
Dokończenia tych zdań to jednak zdecydowanie za mało, aby kontekst można było uznać za trafny i funkcjonalny. Pokuś się o kilka zdań na ten temat i koniecznie zestaw przywołane przez siebie nawiązanie z konkretnym przykładem. Wzmianka o tym, że Jacek Soplica i Andrzej Kmicic byli do siebie podobni, bo przeszli przemianę wewnętrzną, to zdecydowanie za mało! Wyjaśnij DOKŁADNIE egzaminatorom, na czym polegało to podobieństwo i przekonaj ich do tego, że dzięki temu kontekstowi lepiej zrozumieją temat, który analizujesz. Pamiętaj też o tym, że dla egzaminatorów nie ma większego znaczenia, czy kontekstom poświęcisz osobne akapity, czy też nie. Najważniejsze, abyś o nich pamiętał i wiedział, że podczas ich tworzenia możesz sięgnąć zarówno do swojej wiedzy z różnych dziedzin, informacji pochodzących z lektur, historii biblijnych, rozmaitych mitów, czy też tego, co na co dzień czytasz, słuchasz lub oglądasz.
Zobacz też w naszym sklepie "Matura z Maturitą - JĘZYK POLSKI - Opracowanie pytań jawnych 2025" - M. Maciejewska
Sklep Maturita "Matura z Maturitą - JĘZYK POLSKI - Maturalne SOS. Repetytorium ostatniej szansy" - M. Maciejewska
Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:
Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:
Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:
Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych