23
09
2023-09-23
2023

Matura 2024 – kiedy zacząć przygotowania?


Myślenie we wrześniu o maturze wydaje się wielu osobom równie dziwne, co poszukiwanie prezentów bożonarodzeniowych w okolicach wakacji. W praktyce jednak im wcześniej rozpoczniesz przygotowania, tym więcej czasu i nerwów uda Ci się zaoszczędzić. Jeśli swój egzamin zdajesz w 2024 r., nie wierz w to, że im szybciej zaczniesz, tym więcej zapomnisz!

Jak działa mózg pod presją?

Niektórzy ludzie już na samą myśl o egzaminacyjnej presji dostają rozstroju żołądka. Inni jednak lubią pracować, wiedząc, że wielkimi krokami nadchodzi godzina X, od której sporo zależy. Nawet jeśli zaliczasz się do tej drugiej grupy, musisz pamiętać, że stres oddziałuje na wiele elementów naszego organizmu. Spocone dłonie, ściśnięty żołądek i wypieki na twarzy to tylko jego zewnętrzne symptomy. Ważne jest jednak to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Krótkotrwałego stresu nie unikniemy, jednak jesteśmy z nim w stanie całkiem nieźle sobie poradzić. Sytuacja staje się poważniejsza, gdy ma on charakter przewlekły. Niestety – doświadcza go coraz więcej młodych ludzi. Nasz mózg pracuje wtedy mniej efektywnie, ma problemy m.in. z pamięcią długotrwałą, przetwarzaniem informacji oraz kontrolowaniem zachowań. W organizmie produkowana jest także mniejsza ilość neuronów. W związku z tym odkładanie maturalnych przygotowań na ostatnią chwilę nie jest najlepszym pomysłem. Niesatysfakcjonujące wyniki uzyskiwane podczas rozwiązywania próbnych arkuszy będą Wam i tak przypominały o tym, że z nauką jesteście w lesie. W związku z tym już na początku klasy maturalnej warto zaplanować swoje działania, dzięki którym uda Wam się trafić na wymarzone studia. I to bez nerwicy!

Gdzie znaleźć sojuszników?

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Długofalowe planowanie działań rzadko kiedy jest mocną stroną maturzystów. Jeśli już teraz wiesz, że…:

  • Twoje braki z jakiegoś przedmiotu są naprawdę poważne;
  • jesteś niesystematyczny i nie potrafisz zorganizować sobie czasu i miejsca do nauki;
  • nie wiesz, jaki materiał powinieneś opanować przed egzaminem;
  • potrzebujesz dodatkowego, zewnętrznego motywatora;
  • nie potrafisz uczyć się sam i łatwo się rozpraszasz

… to nie ma na co czekać! Na edukacyjnym rynku znajdziesz wiele propozycji skierowanych właśnie do przyszłorocznych maturzystów. Niektóre z nich mają charakter indywidualny, inne zaś grupowy. Coś dla siebie znajdą fani zajęć stacjonarnych, jak i online, a także zwolennicy wykładów oraz rozwiązywania arkuszy maturalnych. To, co przygotowaliśmy dla Ciebie w Maturicie, stanowi połączenie idealne! Proponujemy Ci naukę w kilkunastoosobowych grupach, nad którymi czuwają doświadczeni, pełni pasji nauczyciele. Przygotowaliśmy zarówno szereg wykładów, których wysłuchasz w dowolnym momencie, jak i zajęcia odbywające się w formule online, ale w czasie rzeczywistym, o stałych porach. Nie wiesz, z jakiego poziomu startujesz? Nie martw się – podczas naszych zajęć przeprowadzimy diagnozę wstępną, dzięki której dowiesz się, nad czym szczególnie musisz popracować. Co jakiś czas sprawdzimy też, czy opanowałeś bieżący materiał. Ale spokojnie – w maturitowym dzienniku nie znajdziesz ocen! Wpisujemy do niego wyłącznie wyniki procentowe dzięki którym wiesz, czy zmierzasz w dobrym kierunku.

Z prokrastynacją trzeba walczyć

Wszystko pięknie i właściwie jesteś już przekonany, że przedmaturalna pomoc jest Ci potrzebna, ale zajmiesz się tym później? O nie! W pułapkę prokrastynacji, czyli odkładania wszystkiego na później, wpada coraz więcej osób. Jej konsekwencją jest poczucie ciągłego niedoczasu, niewywiązywanie się ze swoich obowiązków i duży stres, który fundujemy zarówno sobie, jak i najbliższemu otoczeniu. Jeśli więc czekasz na ten cudowny poranek, w który zaraz po obudzeniu poczujesz gigantyczną chęć uczenia się, wiedz, że się nie doczekasz! Tego typu mityczne momenty istnieją wyłącznie w naszej głowie. Przygotowywanie do matury ma niestety niewiele wspólnego ze słynną weną, na której nadejście miesiącami oczekujemy. Co prawda niektórzy maturzyści chlubią się tym, że odkładanie rzeczy na później charakteryzuje wielkie umysły, ale jednak praca Mozarta i Leonarda da Vinci miała zupełnie inny charakter. Prawda jest brutalna – przygotowanie do egzaminu maturalnego nie jest ani tak twórcze jak przygotowanie uwertury do opery „Don Giovanni”, ani jak namalowanie „Damy z łasiczką”. Co więcej – obaj panowie nie potrzebowali do przygotowania swoich wielkich dzieł pomocy z zewnątrz, w związku z czym nie musieli obawiać się o to, czy na kilka tygodni przez godziną X znajdą miejsce na jakimkolwiek sensownym kursie. Wasza sytuacja jest więc inna, a miejsca na zajęciach prowadzonych przez świetnych nauczycieli zapełniają się naprawdę szybko. W związku z tym nie zwlekaj dłużej i dołącz do nashttps://www.maturita.pl/kursy-on-line/matura-2024!

---

Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.