02
03
2023-03-02
2023

Matura rozszerzona z języka polskiego? Nie daj się zaskoczyć!


Już jakiś czas temu postanowiłeś zdawać rozszerzoną maturę z języka polskiego? To super! Od tamtego momentu jednak zmieniło się tyle rzeczy, że pewnie już sam nie wiesz, jak ona będzie wyglądać. Spokojnie – my wiemy i jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc!

Jak wyglądały wcześniejsze matury?

W deklaracjach maturalnych język polski jest jednym z częściej wybieranych przedmiotów w zakresie rozszerzonym. W 2022 roku znalazł się na drugim miejscu – pomiędzy językiem angielskim a matematyką. Co ciekawe, związany z tym przedmiotem wynik jest brany pod uwagę nie tylko podczas rekrutacji na kierunki typowo humanistyczne. Już dzisiaj sprawdź więc, jaki procentowy rezultat jest Ci potrzebny, aby dostać się na wymarzony kierunek. Może się bowiem okazać, że wynik z rozszerzonego języka polskiego będzie znacznie ważniejszy niż podstawowa matura z matematyki.

W ubiegłych latach maturzyści wiedzieli, że w arkuszu znajdą 2 tematy wypracowania. Pierwszy z nich opierał się na podanym fragmencie, który był pisany prozą. Na jego podstawie osoba zdająca miała:

 • zająć stanowisko wobec rozwiązania zaprezentowanego przez autora lub autorkę tekstu;
 • przygotować wypowiedź argumentacyjną liczącą min. 300 wyrazów, w której trzeba było odwołać się do wspomnianego tekstu;
 • odnieść się do innych tekstów kultury.

Maturzyści, którzy nie przepadali za rozbudowanymi wypowiedziami argumentacyjnymi, mieli jeszcze opcję nr 2. W jej ramach mogli przygotować interpretację porównawczą dwóch utworów poetyckich. W tym przypadku także musieli napisać pracę liczącą min. 300 wyrazów. Zdający mieli na to 3 godziny i mogli uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Jakich zmian należy się spodziewać?

Egzaminacyjna rewolucja w sposób szczególny dotknęła właśnie języka polskiego. O zmianach, które czekają na tegorocznych maturzystów podczas podstawowej matury z tego przedmiotu pisaliśmy tutaj: https://www.maturita.pl/news/jakie-zmiany-na-maturze-z-polskiego.html. Modyfikacje nie ominą również tych, którzy zdecydowali się na rozszerzenie. Jeśli jednak zdajesz je jeszcze w tym roku szkolnym, możesz naprawdę odetchnąć w ulgą! Uczniowie, którzy będą na Twoim miejscu w 2025 roku, już nie tylko będą musieli zmierzyć się z wypracowaniem, ale także z testem historycznoliterackim. Tegorocznych absolwentów szkół średnich ten przywilej na szczęście ominie. Co więcej – aby zdać rozszerzoną maturę już za 2 lata konieczne będzie zdobycie na niej min. 30%. Obecni i przyszłoroczni maturzyści nie są więc w najgorszej sytuacji.

Niestety – już w 2023 r. rozczarowania doświadczą miłośnicy poezji. W arkuszu rozszerzonym nie znajdziemy bowiem interpretacji porównawczej dwóch wierszy. Zamiast tego konieczne będzie przygotowanie wypowiedzi argumentacyjnej, na której napisanie uczniowie mają 3.5 godziny. Tym razem musi być ona jednak znacznie dłuższa – wymaganych jest min. 500 wyrazów. Uczniowie mogą zdobyć za nią maksymalnie 35 punktów. Do wyboru będą mieli 2 tematy wypracowania. Fundamentem jednego z nich będzie podany fragment tekstu. Niezależnie od tego, czy to właśnie na to zdecyduje się dany uczeń, będzie musiał on sięgnąć do utworów literackich, które pochodzą z dwóch różnych epok. Konieczne jest także zaprezentowanie wybranego kontekstu. Należy pamiętać również o tym, że w wypowiedzi konieczne jest przywołanie lektury obowiązkowej z poziomu podstawowego lub rozszerzonego. Do tej pory w próbnych i pokazowych arkuszach egzaminacyjnych jeden z tematów opierał się na lekturze narzuconej przez egzaminatorów, drugi zaś pozwalał uczniom w tym zakresie na dowolność.

Jakie lektury trzeba znać?

Trzeba przyznać, że tematy pojawiające się na maturze rozszerzonej łatwe nie są. Podczas organizowanej przez CKE matury próbnej uczniowie mieli na przykład zastanowić się nad wpływem zastosowania konwencji groteskowej na przesłanie utworu lub przemyśleć to, jaką rolę w literaturze pełni konstrukcja czasu. Pomocą dla ich rozważań mają być dodatkowe lektury, po które sięgnąć powinni osoby przygotowujące się do rozszerzenia z języka polskiego. Wśród nich znajdują się następujące teksty:

 • „Hamlet” (W. Szekspir);
 • „Lilla Weneda” (J. Słowacki);
 • „Nie-Boska Komedia” (Z. Krasiński);
 • wybrana naturalistyczna lub realistyczna powieść europejska: „Ojciec Goriot” / „Klub Pickwicka” / „Martwe dusze” / „Pani Bovary”;
 • „Noc listopadowa” (S. Wyspiański);
 • „Mistrz i Małgorzata” (M. Bułhakow);
 • „Szewcy” (S. I. Witkiewicz);
 • wybrane opowiadania pochodzące z tomu „Sklepy cynamonowe” (B. Schulz);
 • „Mała apokalipsa” (T. Konwicki);
 • wybrane opowiadania S. Mrożka.

Poza nimi uczniowie mogą odwoływać się także do utworów, które znane są im we fragmentach. Wśród nich znalazły się m.in takie teksty jak: „Odyseja”, „Państwo”, czy też „Summa teologiczna”. Jeśli już teraz czujesz, że nie poradzisz sobie z ogromem materiału, nie trać czasu i dołącz do jednej z naszych maturitowych grup: (https://www.maturita.pl/zapisy), a postaramy się Ci pomóc!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.