19
09
2022-09-19
2022

Matura z chemii - Co warto powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem?


Wiązania chemiczne, stężenia procentowe i molowe czy kinetyka i równowaga chemiczna to z pewnością znajome Ci tematy, jeśli jesteś w trakcie przygotowywań do matury z rozszerzonej chemii. Egzamin z tego przedmiotu jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Dobry wynik z matury gwarantuje dostanie się na wymarzony kierunek studiów. W przypadku osób decydujących się na zdawanie chemii jest to najczęściej medycyna. Maturita dla wszystkich tych, którzy na swoje maturalne rozszerzenie wybrali chemię, przygotowała spis pewniaków maturalnych i wskazówki, które ułatwią niełatwy proces nauki. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Pewniaki maturalne z chemii

Poniżej znajduje się spis typów zdań/tematów, które dotychczas najczęściej pojawiały się w arkuszach maturalnych z chemii, czyli tak zwane pewniaki. Przeanalizuj je i zobacz, które z nich sprawiają Ci największą trudność.

 • Określenie pierwiastka na podstawie jego położenia w układzie okresowym i w układzie elektronów na powłokach i podpowłokach.
 • Projektowanie doświadczeń (dobieranie odpowiedniego sprzętu, substancji).
 • Stała dysocjacji - obliczenia z nią związane.
 • Typy i mechanizmy reakcji.
 • Uzupełnianie informacji o właściwościach substancji organicznych.
 • Stopnie utlenienia i hybrydyzacje węgli w różnych związkach organicznych.
 • Uzupełnienie konfiguracji elektronowej po wyborze zgodnym z zaleceniami (np.: tego, który ma więcej elektronów niesparowanych lub w jakimś określonym przypadku takim jak stan wzbudzony).
 • Stała równowagi reakcji chemicznej i zależności z nią związane (w jakich warunkach jest większa, a w jakich mniejsza).
 • Określenie budowy i narysowanie wzoru elektronowego na podstawie podanych informacji.
 • Uzupełnienie informacji o pierwiastkach na podstawie wykresów lub podanych właściwości.
 • Właściwości pierwiastków na podstawie obserwacji reakcji.
 • Identyfikowanie substancji na podstawie obserwacji reakcji.
 • Określenie zawartości procentowej substancji w reakcji na podstawie danych np. wydajności reakcji.
 • Kwasy i zasady Brønsteda-Lowry’ego (oddawanie elektronów, przyjmowanie ich).

Znajdź swój własny sposób na naukę

Materiał, który obowiązuje na maturze rozszerzonej z chemii jest niezwykle obszerny. Samodzielna nauka to nie lada wyzwanie. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym wyniku, musisz pamiętać o systematyczności. To prawdziwy klucz do sukcesu! Wypróbuj, jak uczy Ci się najlepiej - w ciszy czy może przy muzyce, w domu czy w kawiarni, a także w jakich godzinach. Jedni preferują naukę od rana, a inni wieczorem. Do której grupy należysz Ty?

Ułatw sobie naukę

 • Weź udział w kursie: powtórz i utrwal wszystkie najważniejsze zagadnienia razem z Maturitą! Kurs z chemii ma swój własny harmonogram spotkań, a dodatkowo zawiera dobrze zaplanowany, jasny program pracy. Dzięki temu Twoja nauka będzie uporządkowana i systematyczna. Zajęcia prowadzone są w grupach maksymalnie do 18 osób. Oprócz spotkań na platformie Zoom, dostępne są wykłady nagrane przez naszych doświadczonych i zaangażowanych nauczycieli, które omawiają poszczególne zagadnienia. Opis kursu znajdziesz tutaj: https://www.maturita.pl/chemia
 • Rozwiązuj arkusze z poprzednich lat: znajdziesz je między innymi na stronie internetowej CKE: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2015/arkusze/. Niestety arkusze w formule 2023 nie są jeszcze dostępne. Nie warto jednak rezygnować z analizy arkuszy, które pojawiły się w poprzednich latach.
 • Korzystaj z repetytoriów: poproś swojego nauczyciela o podanie najlepszych tytułów. Zbiory zadań z pewnością pomogą Ci utrwalić wiedzę.
 • Zapoznaj się z wymaganiami egzaminacyjnymi: znajdziesz je na stronie internetowej CKE: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2023/Aneks_2023_2024_chemia_EM_F23.pdf. Swoją naukę możesz rozplanować właśnie na ich podstawie.

Teraz już wiesz co powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem maturalnym z chemii. Ułatw sobie cały proces nauki, dołączając do grona kursantów Maturity! To właśnie z nami przygotujesz się do matury z chemii na 100%. Przyjazna atmosfera gwarantowana. Zapisz się na kurs już dziś, nie zwlekaj!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.