31
08
2022-08-31
2022

Matura z języka polskiego - Co warto powtórzyć i zapamiętać przed egzaminem?


Wielu uczniów nie wie, co powinno powtórzyć przed egzaminem maturalnym z języka polskiego i jak się do niego przygotować. Liczba lektur przytłacza, a tematy rozprawek wzbudzają przerażenie. Spokojnie! Wystarczy krok po kroku zaplanować naukę i trzymać się wyznaczonego planu. W tym artykule podpowiemy Ci, na czym warto skupić swoją uwagę i co zapamiętać.

Krok 1: Zaplanuj swój czas na naukę i uświadom sobie swoje braki

Spójrz racjonalnie na to, ile czasu możesz poświęcić na naukę z języka polskiego i na jakim poziomie jesteś. Może to być jeden czy dwa dni w tygodniu po 2 godziny albo co drugi dzień, jeśli Twoja sytuacja tego wymaga. Pamiętaj, żeby robić przerwy i się nie przemęczać.

Krok 2: Zapoznaj się z listą lektur obowiązkowych i powtórz niezbędne informacje

Na pewno doskonale zdajesz już sobie sprawę z tego, jak istotne są lektury na maturze z języka polskiego. Obowiązują Cię te omawiane w szkole podstawowej takie jak “Pan Tadeusz” czy “Balladyna” oraz oczywiście te ze szkoły ponadpodstawowej. Bez względu na to, czy przeczytałeś wszystkie lektury obowiązkowe, czy też nie, warto je sobie odświeżyć, ponieważ bez ich znajomości napisanie egzaminu na minimum 30% jest niewykonalne. Musisz pamiętać o motywach (motyw miłości, pracy, samotności, władzy itd.) czy najważniejszych bohaterach literackich (Stanisław Wokulski, Jacek Soplica, Harpagon, Józio Kowalski…). Wszystkie utwory literackie, które mogą znaleźć się na maturze w części pisemnej i ustnej z języka polskiego, zostały spisane przez CKE. Znajdziesz je tutaj: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_jezyk_polski_PP.pdf Lista lektur obowiązkowych będzie również zamieszczona w Twoim arkuszu egzaminacyjnym.

Krok 3: Powtórz epoki literackie

Musisz pamiętać o kolejności epok- która była pierwsza, która ostatnia itp., ramach czasowych, przedstawicielach danej epoki, filozofii epoki, głównych założeniach, charakterystycznych dziełach. Zapoznaj się z tzw. sinusoidą Krzyżanowskiego. Z pewnością pomoże Ci w nauce.

Krok 4: Powtórz zagadnienia z wiedzy o języku

Związki frazeologiczne, składnia, fonetyka, funkcje języka, słownictwo (neologizmy, archaizmy, synonimy, antonimy), stylizacja językowa, zapożyczenia, słowotwórstwo- wszystko to może pojawić się na maturze z języka polskiego. Zagadnienia te z łatwością znajdziesz między innymi w swoich podręcznikach szkolnych.

Krok 5: Poćwicz czytanie ze zrozumieniem

Możesz skorzystać z gotowych tekstów wraz z pytaniami na stronie internetowej CKE. Pamiętaj, żeby każdy tekst czytać minimum 2 razy. To właśnie tutaj mogą pojawiać się pytania dotyczące zagadnień z nauki o języku i gramatyki opisowej.

Krok 6: Naucz się pisać dobrą rozprawkę

Co zrobić, żeby nauczyć się pisać dobre rozprawki?

Pisać, pisać i jeszcze raz pisać- praktyka czyni mistrza. Warto też czytać przykłady dobrze napisanych rozprawek. Znajdziesz je w informatorach CKE lub w repetytoriach. Zobacz też jakie tematy pojawiały się w ostatnich latach i zastanów się, jakich argumentów ty byś użył. Nie zapominaj o kontekstach. Czym one są? To funkcjonalne odwołania, które pomagają napisać pracę. Na maturze możesz przywołać między innymi kontekst biograficzny, filozoficzny, historyczny i wiele innych. Są one niezbędne, gdyż bez nich uzasadnienie stanowiska nie będzie pogłębione.

Krok 7: Korzystaj z dodatkowych źródeł pomocy: kursy, repetytoria, filmy na YouTube

W ciągu ostatnich lat powstaje coraz więcej dodatkowych źródeł pomocy dla maturzystów. Zdecydowanie warto z nich korzystać. Zapytaj swojego polonistę o to, które repetytoria są godne uwagi. Zapoznaj się z filmami dostępnymi na YouTube ze streszczeniami lektur i nie tylko. Zachęcamy również do korzystania z kursów, dzięki którym powtórzysz i utrwalisz wszystkie najważniejsze zagadnienia, a także przygotujesz się do matury w najlepszy możliwy sposób. Jaki kurs wybrać? Oczywiście ten od Maturity! Oferujemy 60 godzin zajęć, a w tym aż 40 z nauczycielem.

Krok 8: Uwierz w siebie!

Zadbaj o odpowiednie nastawienie. Staraj się myśleć pozytywnie i nie wmawiaj sobie, że nic nie potrafisz. Jeśli sam nie dajesz sobie rady z przygotowaniami, skorzystaj z pomocy innych. Zapisz się na kurs ON-Line z matury podstawowej z języka polskiego od Maturity. Z nami przygotujesz się do egzaminu dojrzałości na 100%!Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.