02
03
2022-03-02
2022

Mnemotechniczny przepis na sukces


Zaintrygowany pałacem pamięci postanowiłeś dalej zdobywać wiedzę w zakresie mnemotechnik. Okazało się jednak, że szybko zabrakło Ci czasu, motywacji lub jednego i drugiego. Powtarzasz sobie jednak, że skoro już co nieco wiesz, to przecież wystarczy, aby Twoje oceny semestralne poszybowały w górę. Niestety – trening umysłu jest równie wymagający co trening ciała, jeśli więc nie będziesz go kontynuował, pamięciowa kondycja nie zostanie z Tobą na zawsze!

Trzy składniki sukcesu

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Gordona Bowera osoby korzystające rozmaitych mnemotechnik dawały sobie radę z zapamiętywaniem aż siedmiu razy informacji więcej niż pozostali. Niezależnie od tego, z której techniki korzystamy, to u jej fundamentów należy upatrywać trzech głównych składników: asocjacji, wyobraźni i lokalizacji. Pierwszy z nich odnosi się do skojarzeń pozwalających na połączenie elementu zapamiętywanego z wybranym punktem odniesienia. Drugi stanowi o sile tego połączenia – im silniejsze emocje wzbudza w nas dane wyobrażenie, tym lepiej dla jego trwałości. W związku z tym jeśli zależy nam na zapamiętaniu jakiejś informacji, łączmy ją z tym, co nas bawi, wzrusza, przeraża lub wywołuje inne emocje, które jednak powinny być intensywne. Warto pamiętać także o tym, że dynamika skojarzenia również pozytywnie wpływa na to, co mamy zapamiętać. Jeśli więc zależy Ci na połączeniu jabłka z klockami, o których w kontekście listy zakupów i pałacu pamięci pisaliśmy tutaj: , to wyobraź sobie całą czynność dziejącą się w ruchu. To oznacza, że w Twojej głowie powinien pojawić się złożony z kilku klatek proces budowania wieży, nie zaś obiekt gotowy od samego początku! Z kolei trzeci składnik, czyli lokalizacja, odnosi się do spójności całego systemu powiązanych skojarzeń i tego, gdzie zostaną one umieszczone. Dzięki temu poszczególne informacje nie będą nam się mylić!

Siła zmysłów

Pałac pamięci był wykorzystywany nie tylko w starożytności – z dobrodziejstwa tej mnemotechniki od XII wieku korzystali także uczniowie znajdującej się we Włoszech szkoły medycznej, dzięki czemu byli w stanie zapamiętać kilka tysięcy skomplikowanych przepisów leczniczych. Pomimo tego, że nie wiemy, w jaki sposób aktywizowali swoje zmysły, to idealne w tym momencie wydaje się zwrócenie uwagi na jeszcze jeden istotny aspekt dotyczący mnemotechnik. Gdy o nich mówimy, najczęściej mamy na myśli konkretne obrazy, które pojawiają się przed naszymi oczami. W praktyce jednak to nie tylko ten zmysł odpowiada za skuteczność zapamiętywania danej informacji. Jeśli więc chcemy, aby wspomniane wcześniej jabłko i klocki pozostały w naszej pamięci na długo, to wyobraźmy sobie hałas, który wyrządziła rozsypująca się wieża, wilgoć i twardość jabłka, które w końcu trafia w nasze dłonie, zapach owoców, który rozchodzi się po całym korytarzu oraz upragniony smak zwycięstwa, po który wspięliśmy się na paluszkach. Dzięki tak dokładnemu skojarzeniu, aktywizującemu jak najwięcej zmysłów, dana informacja nie tylko zostaje w naszej pamięci na dłużej, ale także znacznie łatwiej przywołać ją wówczas, gdy okazuje się potrzebna.

Wymienione powyżej wskazówki warto stosować niezależnie od tego, na jaką z mnemotechnik się zdecydujemy. Należy jednak pamiętać, że nie są to sposoby, które każdemu przypadają do gustu. Dobrze jest więc nie tylko znać kilka alternatywnych trików, które mogą okazać się pomocne przed majowym egzaminem, ale także uświadomić sobie, że dla zwolenników kilkukrotnego przepisywania tej samej treści mogą być one nieatrakcyjne. Proces wspierania uczenia się polega więc nie tylko na prezentowaniu rozmaitych nowinek dydaktycznych, ale także na pozostawieniu młodemu człowiekowi swobody przy wyborze metod i środków. Nieudolnie przeprowadzane pierwsze mnemotechniczne próby są czymś zupełnie naturalnym!

W poszukiwaniu przykładów

Niektóre z mnemotechnik są do siebie podobne – tak jak na przykład akronimy i system pierwszych liter. Pierwsze z nich są niczym innym jak skrótowcami, dzięki którym można utworzyć nowe (niekoniecznie istniejące) słowo w jakiś sposób powiązane z czymś, co chcemy pozostawić w naszej głowie. Powstałe w ten sposób hasło ADEK jest często wykorzystywane przez uczniów, którzy mają za zadanie zapamiętać, jakie witaminy bez większych problemów rozpuszczają się w tłuszczach. Z kolei system pierwszych liter bazuje nie na wyrazie, ale całym zwrocie lub zdaniu tak jak ma to miejsce np. w przypadku zapamiętywania kolejności przypadków w języku polskim (Michalina Dała Całusa Babci Nalewając Mleko Wiewiórkom). Równie przydatne są układy skojarzeniowe, które pozwalają m.in. w sprytny sposób przemycić do głów informacje związane z datami ważnych wydarzeń. Jeśli nie możecie zapamiętać, w którym roku przed naszą erę założono wieczne miasto, powtórzcie sobie kilka razy: „Na siedmiu górach piętrzy się Rzym”. Sukces na sprawdzianie z historii murowany! Można oczywiście korzystać również z metody łańcuchowej, która opiera się na wymyśleniu emocjonującej, najlepiej zabawnej historyjki. To właśnie w niej kluczową rolę będą odgrywały słowa, które musimy zapamiętać. Czytając więcej na ten temat w sieci bądźcie jednak ostrożni – mnemotechnika w internecie momentami żyje własnym życiem, więc niektóre nazwy i opisy mogą się od siebie różnić. W razie wątpliwości nie zapominajcie o literaturze polecanej przez nas w ostatnim tekście!


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.