20
06
2023-06-20
2023

Najczęstsze błędy popełniane podczas egzaminu ósmoklasisty i jak ich uniknąć


Zbliżający się egzamin ósmoklasisty wzbudza stres wśród wielu uczniów. Ósmoklasiści obawiają się popełnienia błędów, które będą skutkowały niskim wynikiem z egzaminu. Jednak z odpowiednią strategią i świadomością najczęstszych pułapek, można uniknąć wielu powszechnych błędów, które mogą wpłynąć na wynik egzaminu. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy popełniane podczas egzaminu ósmoklasisty i podpowiemy, jak ich uniknąć.

Niedokładne czytanie poleceń

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez uczniów jest brak dokładnego zapoznania się z poleceniem. Zbyt pochopne działanie i niedokładne zrozumienie treści zadania może prowadzić do błędnych odpowiedzi. Dlatego ważne jest, aby starannie czytać i analizować każde polecenie. Zwróć uwagę na szczegóły i zapisuj lub podkreślaj kluczowe informacje, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Nieprawidłowe zarządzanie czasem

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwa 120 minut, z matematyki 100 minut, a w przypadku języków obcych 90 minut. Uczeń ma zatem ograniczony czas. Nieprawidłowe zarządzanie czasem może okazać się poważnym błędem. Warto zaplanować odpowiednią ilość czasu na każdy dział egzaminu i pilnować, abyś nie poświęcał zbyt wiele czasu na pojedyncze pytania. Jeśli natrafisz na trudne zadanie, przejdź dalej i wróć do niego później, aby nie tracić cennych minut.

Niedostateczne przygotowanie

Brak odpowiedniego przygotowania jest jednym z największych błędów, jakie można popełnić, przystępując do egzaminu ósmoklasisty. Kontynuuj systematyczne uczenie się przez cały rok, powtarzaj materiał i rozwiązuj testy próbne. Dzięki temu będziesz pewniejszy siebie i bardziej zaznajomiony z rodzajem zadań, z jakimi możesz się spotkać na egzaminie. Możesz dołączyć również do kursu od Maturity - egzamin ósmoklasisty. Nasze kursy online prowadzone są przez doświadczoną i zaangażowaną kadrę nauczycielską. Gwarantujemy elastyczny czas zajęć, regularną naukę w grupach do 18 osób, przyjazną atmosferę, liczne materiały video i wiele więcej!

Nieczytelne pismo i nieuporządkowane odpowiedzi

Choć części osób może się to wydawać nieistotne, nieczytelne pismo i nieuporządkowane odpowiedzi mogą prowadzić do utraty punktów. Upewnij się, że Twoje pismo jest czytelne i staraj się odpowiadać w uporządkowany sposób. Wykorzystuj podziały na akapity, używaj logicznych argumentów i starannie zapisuj swoje odpowiedzi. Wtedy Twój egzamin ósmoklasisty będzie czytelny dla egzaminatora.

Brak skupienia i panika

Podczas egzaminu łatwo jest stracić skupienie i dać się ogarnąć panice. Jednak strach i niepokój mogą negatywnie wpłynąć na Twoje wyniki. Przed egzaminem zrelaksuj się, skoncentruj na oddechu i przypomnij sobie, że przygotowałeś się tak, jak najlepiej potrafiłeś. W trakcie egzaminu staraj się zachować spokój i skupienie, aby uniknąć błędów wynikających z emocji. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy. Z odpowiednim przygotowaniem egzamin ósmoklasisty nie sprawi Ci trudności.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże Ci uniknąć najczęstszych pułapek i osiągnąć wysoki wynik na egzaminie ósmoklasisty. Maturita trzyma za Ciebie kciuki i życzy powodzenia!

---

Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.