15
08
2023-08-15
2023

Stypendium dla ucznia w 5 krokach!


Do tej pory wydawało Ci się, że stypendia mogą otrzymywać tylko studenci? Nic bardziej mylnego! Chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu o nagradzaniu uczniów wyróżniających się w nauce, sporcie lub sztuce prawie nikt nie słyszał, dzisiaj stało się to normą. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy i Ty miałbyś szansę otrzymać dodatkowe środki na swój rozwój, nie wahaj się ani chwili!

Krok 1. Ustal kryteria

Zanim jednak złożysz swój pierwszy wniosek, musisz wiedzieć o tym, że stypendium stypendium nierówne. Niektóre instytucje koncentrują się na wspieraniu młodych naukowców – zainteresuj się nimi, jeśli Twoja średnia ocen i osiągnięcia w konkursach są naprawdę niezłe. Może w takim razie zainteresujesz się programem stypendialnym „Dla Orłów” lub inicjatywą „Horyzonty” przeznaczoną dla osób, które chcą kształcić się w szkole średniej w dużym mieście? Jeśli jednak wiesz, że do orła jest Ci daleko, ale kochasz sport i osiągasz w nim świetne rezultaty, skup się na poszukiwaniu stypendiów dla młodych sportowców. A może już od jakiegoś czasu uczęszczasz do szkoły muzycznej, hobbystycznie grasz na jakimś instrumencie, malujesz lub piszesz wiersze, które są doceniane na rozmaitych konkursach? Stypendium dla młodych artystów czeka właśnie na Ciebie! Podczas analizy kryteriów warto wziąć pod uwagę także dochody Twoich najbliższych. Być może pochodzisz z rodziny wielodzietnej, tylko jeden z Twoich rodziców pracuje lub z innego powodu zmagasz się z trudnościami finansowymi? To także ma znaczenie, podobnie jak Twoja aktywność społeczna!

Krok 2. Znajdź niszę

Osiągnięcia w nauce, sporcie lub sztuce wyróżniają Cię z tłumu, ale to wciąż za mało, aby złożyć wniosek o wymarzone stypendium? Nie poddawaj się! W wielu przypadkach osoby, które natrafiły na trop wyjątkowego programu wspierającego ich uzdolnienia, poświęcały rok lub nieco dłużej na to, aby spełnić jego wymogi. Zostałeś finalistą a nie laureatem konkursu przedmiotowego lub zabrakło Ci jednej piątki do świadectwa z czerwonym paskiem? Za rok będziesz bogatszy o tę wiedzę i doświadczenie i spróbujesz ponownie! Co więcej – być może to właśnie te dodatkowe miesiące pozwolą Ci zrozumieć, na czym dokładnie chciałbyś się skoncentrować. Rozwijaj swoje zainteresowania w konkretnym zakresie i zastanawiaj się co jakiś czas, co chcesz w ten sposób osiągnąć. Tego typu pytania nierzadko pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych przeprowadzanych przez koordynatorów programów stypendialnych!

Krok 3. Czytaj i pytaj

Wolisz z nikim nie rozmawiać o Twoich stypendialnych staraniach? Zastanów się nad tym, co jest tego przyczyną. Obawiasz się konkurencji, czy chcesz uniknąć wścibskich pytań i złośliwych komentarzy zwłaszcza w przypadku niepowodzenia? Nie zostawaj z tym sam! Naprawdę warto znaleźć kogoś, kto przemierzy razem z Tobą nowe ścieżki. Może będzie to Twój rodzic, nauczyciel ulubionego przedmiotu albo dyrektor szkoły? To właśnie ci ostatni często bardzo szybko wiedzą o nowym naborze stypendystów i mogą udzielić Ci wielu wskazówek związanych chociażby ze stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jeśli jesteś osobą wierzącą i praktykującą, wsparcia możesz szukać także u swojego proboszcza. To właśnie on może pomóc Ci w złożeniu wniosku do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która już od 20 lat wspiera młodych katolików pochodzących z małych miejscowości i charakteryzujących się dobrymi wynikami w nauce pomimo trudności materialnych.

Krok 4. Przygotuj dokumenty

Koordynatorzy stypendialni pod względem terminów są bezwzględni – za przygotowanie niezbędnych dokumentów zabierz się więc z wyprzedzeniem. W niektórych przypadkach wystarczy świadectwo szkolne, kopie dyplomów i list motywacyjny, gdzie indziej jednak nie obędzie się bez wizyt rodziców w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie, skąd będą musieli pozyskać niezbędne zaświadczenia. Niekiedy wymagana jest także opinia wychowawcy, nauczyciela przedmiotu lub innej osoby (np. trenera), który zna ucznia i może zaświadczyć o tym, jak wygląda ich współpraca. Pamiętaj także, aby jeszcze przed otrzymaniem stypendium zorientować się, czy pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku niektórych programów stypendialnych wymagane jest bowiem zbieranie faktur i rachunków potwierdzających wydanie pieniędzy na rozwój dziecięcych pasji i talentów. Niektóre inicjatywy wiążą się także z udziałem w rozmaitych wyjazdach i warsztatach, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Krok 5. Działaj pomimo niepowodzeń

Zebrałeś wszystkie dokumenty, miałeś nadzieję na sukces, a otrzymałeś decyzję odmowną? Nie rezygnuj z dalszych działań! To wcale nie znaczy, że Ty i Twoje osiągnięcia nie jesteście nic warci! Zazwyczaj o jedno stypendium stara się kilka lub kilkanaście osób. Na jednym programie i wniosku świat się nie kończy! Sprawdź, czy podobnych inicjatyw nie organizują także lokalne fundacje lub stowarzyszenia, gdzie konkurencja jest mniejsza. Warto również monitorować nowe oferty pojawiające się chociażby na stronie internetowej www.mojestypendium.pl. Powodzenia!

---

Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.