01
08
2023-08-01
2023

Stypendium na studia? Dlaczego nie!


Od października rozpoczynasz rok akademicki i już teraz zastanawiasz się nad tym, czy łączenie nauki i pracy jest jedynym sposobem na utrzymanie się w większym mieście? A może wiesz, że finansowo musisz radzić sobie sam i obawiasz się, że pomimo starań Ci się to nie uda? Nasz artykuł poświęcony różnym rodzajom stypendiów przychodzi z pomocą!

Uczelnia pod lupą

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz studia na publicznej czy też prywatnej uczelni, warto wziąć ją pod lupę jeszcze przed początkiem października. Wbrew pozorom ważny jest nie tylko program studiów czy koła zainteresowań, ale także system finansowego wsparcia. Większość uniwersytetów oferuje swoim studentom dwa rodzaje stypendiów. Pierwsze z nich to tzw. stypendium socjalne. Jest ono uzależnione od miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny. Często bierze się pod uwagę także inne kryteria takie jak prowadzenie gospodarstwa rolnego lub korzystanie z pomocy MOPS-u. Jeśli więc chcesz starać się o to świadczenie, przygotuj listę dokumentów wymaganych przez komisję stypendialną i zacznij jej gromadzenie z dużym wyprzedzeniem. Wizyty w wielu urzędach nie tylko nie należą do przyjemnych, ale także krótkich.

Drugą z najczęściej oferowanych możliwości są stypendia rektora. W ich przypadku to nie dochód, a wyniki w nauce są kluczowe. Podobnie jak na wcześniejszych etapach edukacyjnych, sama średnia to nie wszystko  O tym, za co przyznawane są dodatkowe punkty, decydują władze każdej uczelni. W większości przypadków mile widziane jest prowadzenie własnych badań, publikowanie artykułów w czasopismach naukowych oraz wystąpienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach. Niekiedy – w przypadku osób studiujących więcej niż jeden kierunek – bierze się pod uwagę także drugą średnią ocen. Jeśli jesteś laureatem olimpiady przedmiotowej, sprawdź koniecznie, czy stypendium rektora nie przysługuje Ci już na pierwszym roku studiów! Nie można zapominać także o tym, że na większości uczelni studenci mogą liczyć na wsparcie także w niespodziewanych sytuacjach życiowych, do których zalicza się m.in. urodzenie dziecka lub śmierć rodzica. Dodatkową pomoc finansową otrzymają także studenci z orzeczonymi niepełnosprawnościami.

Poznaj stypendystów z całej Polski!

Załapanie się na jedno powyższych stypendiów wcale nie oznacza niemożności otrzymania kolejnego! Ta zasada dotyczy nie tylko wsparcia oferowanego przez uczelnię, ale także przez inne instytucje jak chociażby fundacje lub stowarzyszenia. To właśnie one bardzo często organizują programy stypendialne skierowane do konkretnych grup docelowych. Plusem takiego rozwiązania są nie tylko zdobywane w ten sposób pieniądze na dalszą naukę, ale także możliwość poznania ludzi dzielących nasze pochodzenie, pasje lub sposób patrzenia na świat. Jeśli sytuacja finansowa Twojej rodziny nie jest najlepsza, a Ty poza dobrymi wynikami w nauce miałeś czas na aktywność społeczną np. w formie wolontariatu, zainteresuj się stypendiami pomostowymi, które są jedną z największych tego typu inicjatyw na terenie Polski. A może marzy Ci się kariera naukowa, w związku z czym już w szkole średniej z sukcesami startowałeś w konkursach i olimpiadach i byłeś aktywnym społecznikiem? Jeśli wiesz, czego chcesz od życia i masz pomysł na siebie, zainteresuj się stypendium Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich. Być może 1600 zł przyznawane co miesiąc przez całe studia czeka właśnie na Ciebie! A co jeśli pochodzisz z niezamożnej rodziny i planujesz zająć się nowymi technologiami, studiując chociażby automatykę, inżynierię lub nanotechnologię? Grupa Pracuj przygotowała ofertę stypendialną właśnie dla takich osób! Z kolei na wsparciu młodych ludzi, których fascynuje branża motoryzacyjna chce skupić się grupa Exact Systems. Poza stypendium oferuje im także możliwość odbycia praktyk, zdobycia wiedzy o najnowszych technologiach i wykorzystania jej podczas przygotowywania pracy dyplomowej oraz udział w prestiżowej Akademii Jakości.

Siła tkwi w mniejszości

Poza programami stypendialnymi mającymi ogólnopolski charakter warto zwrócić uwagę także na te, które koncentrują się na węższych grupach docelowych. Co to dokładnie oznacza? Fundacja ORLEN zorganizowała program stypendialny skierowany do wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka, Związek Romów Polskich wspiera przyszłych studentów romskiego pochodzenia, zaś Fundacja Rodzin Górniczych koncentruje się na młodzieży wywodzącej się właśnie z tych środowisk. To oznacza, że nawet ten aspekt Twojego życia, który niekiedy wydawał Ci się ograniczający, może stać się trampoliną do sukcesu! Wsparcie otrzymają także Ukraińcy, czego przykładem jest inicjatywa „New Technologies for Women – Ukraine” skierowana do tych dziewcząt, które rozpoczną studia na uczelniach technicznych. Rozmaite programy stypendialne kierowane są także do przyszłych studentów innych kierunków m.in. prawa lub medycyny. Nie można zapominać także o tym, że tego typu działania organizowane są także przez sejmiki wojewódzkie, urzędy marszałkowskie oraz lokalne fundacje i stowarzyszenia – warto więc obserwować ich działalność. Już teraz czujesz, że chciałbyś wiedzieć więcej? Zapoznaj się ze stroną internetową www.mojestypendium.pl i znajdź coś dla siebie!

---

Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


Przygotowanie do matury 2025 - nowy nabór:


Przygotowanie do matury 2026 - nowy nabór:


Przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty 2025 - nowy nabór:Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku


© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.