04
07
2023-07-04
2023

Jakich błędów nie popełnić podczas wyboru kierunku studiów?


W oczekiwaniu na wyniki egzaminów maturalnych wciąż zastanawiacie się nad tym, co zrobić ze swoim życiem? Doskonale Was rozumiemy – to przecież bardzo ważna decyzja! Zanim jednak Wasze dokumenty znajdą się w uczelnianych murach, sprawdźcie, czy nie zamierzacie popełnić poważnego błędu związanego z wyborem uniwersytetu i kierunku studiów!

Błąd nr 1. Wybiorę to samo, co moi przyjaciele

Osoby, które podejmują studia, rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. W wielu przypadkach wiąże się to ze znacznie większą samodzielnością niż do tej pory. Zmienia się m.in. zakres spraw, za które jesteśmy odpowiedzialni, czemu często towarzyszy także nowe miejsce zamieszkania. Wielu przyszłych studentów obawia się utraty przyjaciół, z którymi do tej pory spędzali wolny czas i na których na co dzień mogli liczyć. Aby tego uniknąć wielu z nich wybiera studia, na które zdecydowali się ich koledzy lub koleżanki. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, mamy nadzieję, że zmienisz zdanie! Taka rozłąka może być bardzo ważnym i potrzebnym sprawdzianem trwałości Waszej relacji. Ponadto na kierunkach, które co roku cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, normą jest dzielenie studentów na grupy zajęciowe. Istnieje więc duża szansa, że na większość zajęć i tak chodzilibyście osobno. Jeśli obawiasz się, że będziesz jedyną osobą, która nie będzie nikogo znała, uspokajamy – to się nie wydarzy! Na początku roku akademickiego organizowane są spotkania integracyjne, na które możesz się wybrać zwłaszcza wówczas, gdy odnajdujesz się w klubowych klimatach. Wśród pojawiających się na początku października propozycji znajdzie się coś także dla osób o spokojniejszym usposobieniu. Jeśli jednak i tam się nie pojawisz, pomiędzy pierwszymi zajęciami jest mnóstwo okazji do tego, aby przełamać lody. Przykład? Wspólne szukanie sali wykładowej!


Błąd nr 2. Wybiorę studia, które sugerują mi rodzice

Równie poważnym błędem, co kierowanie się sugestiami znajomych, jest wyrażenie zgody na to, aby to rodzice zdecydowali za Was, co i gdzie będziecie studiować. Z tym problemem co roku zmagają się zwłaszcza dzieci lekarzy, prawników i naukowców. To właśnie oni mają szczególną nadzieję na to, że pociecha pójdzie w ich ślady, dzięki czemu gabinet i nazwisko pozostaną w rodzinie. Niezależnie od tego, czy znajdujecie się właśnie w takiej sytuacji, czy też słyszycie od rodziców, że chcieliby, abyście mieli łatwiejsze życie niż oni, nie bójcie się powiedzieć „Stop!”. To Wy będziecie doświadczali konsekwencji związanych z dokonanym wyborem i to właśnie Wy najpierw przez 5 lub 6 lat studiów a potem przez resztę życia będziecie robili coś, czego nie lubicie. Czy zmuszanie się do pracy każdego dnia jest ceną, którą jesteście gotowi zapłacić nawet za najlepiej wyposażony gabinet ojca lub matki? Niestawianie granic na tym etapie otwiera furtkę do tego, aby w kolejne ważne decyzje związane z Waszym życiem także ingerowali rodzice!

Błąd nr 3. Wybiorę prestiżowy kierunek, który pozwoli mi dużo zarabiać

Stomatologia, informatyka, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, elektrotechnika – to właśnie znajdziemy w TOP-10 po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „kierunki studiów, po których się najwięcej zarabia”. Aspekt finansowy jest coraz częściej brany przez uwagę przez ludzi, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. We współczesnym świecie trudno się jednak temu dziwić. Jeśli wspomniane studia przynajmniej częściowo odpowiadają naszym zainteresowaniom, nie ma nic złego w ich wyborze. Jeśli jednak myślimy o nich wyłącznie ze względu na przyszłe zarobki nie zapominajmy o tym, że czeka nas kilka lat zmagań z przedmiotami, na których nie tylko bezgranicznie się wynudzimy, ale także możemy mieć problemy z ich zaliczeniem. Czy aby na pewno inwestycja w kierunek, z którego szybko zrezygnujemy, jest opłacalna? Pomiędzy 2012 a 2020 r. na ich porzucenie zdecydowało się aż 40% studentów! Co ciekawe, wśród wymienianych przez nich przyczyn znalazły się właśnie te powody, które wskazujemy w niniejszym tekście!


Błąd nr 4. Wybiorę uczelnię w dużym mieście i jakoś sobie poradzę

Studenckie życie to nie tylko imprezy do białego rana i odbywające się co pół roku zmagania z sesją. To także poznanie smaku obiadów z baru studenckiego oraz niecierpliwe czekanie na uczelniane stypendium. Utrzymanie się w czasie studiów wbrew pozorom do najłatwiejszych nie należy, zwłaszcza jeśli w związku z rodzinną sytuacją finansową musimy sobie radzić sami. Dzięki temu możemy jednak skonfrontować się z naszymi wyobrażeniami o dorosłym życiu. Nasze możliwości w tym zakresie musimy jednak wziąć pod uwagę podczas wyboru studiów i uczelni. Jeśli sądzimy wyłącznie, że wielkie miasto = wielkie możliwości, możemy się niemile zaskoczyć w dniu otrzymania pierwszych rachunków. Mieszkanie na wynajem w pojedynkę czy może poszukiwanie współlokatorów? Akademik czy codzienne dojazdy? Koszty życia w danym mieście i związane z tym realia warto zweryfikować z wyprzedzeniem!

Błąd nr 5: Zapoznawanie się z programem studiów to strata czasu

Wydaje Ci się, że big data w analityce społecznej brzmi super? A może zastanawiasz się nad cyberbezpieczeństwem albo bezpieczeństwem i certyfikacją żywności, które mają zostać uruchomione już w tym roku? Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek kierunek, sprawdź, jakie kwalifikacje zdobędziesz po jego ukończeniu. Wiele modnie brzmiących nazw pozwoli Ci na zdobycie umiejętności w branży, gdzie wymagany będzie konkretny dokument świadczący o uzyskaniu kwalifikacji do pracy w danym zawodzie. Jeśli jednak wiesz, że w Twojej przyszłej pracy znacznie ważniejsze są kompetencje, szukaj studiów, na których kluczowa będzie praktyka. Nawet najmodniejszy i najbardziej prestiżowy kierunek nie pomoże Ci, jeśli nie określisz, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby z nim związane. Jeśli jednak masz na siebie pomysł i jesteś w stanie znaleźć niszę w interesującej Cię branży, nie wierz tym, którzy twierdzą, że Twoje wymarzone studia – filozofia, pedagogika czy kulturoznawstwo – są bez perspektyw!

---

Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikTokuOdwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.