05
10
2023-10-05
2023

Jak rozpocząć nowy rok szkolny?


Wrzesień i październik to dla wielu uczniów szczególnie trudny czas. Pobudki bladym świtem i pierwsze kartkówki to niestety zapowiedź tego, co czeka młodych ludzi przez kolejne miesiące. Jak w związku z tym nie popaść w niechęć już na początku roku szkolnego i dobrze wykorzystać ten czas?

Nie rezygnuj z rozgrzewki

Wbrew pozorom to, z czym zmagasz się w szkole, ma sporo wspólnego z dorosłym życiem. Twój nauczyciel od matmy / chemii / polskiego denerwuje Cię jak mało kto? Być może to właśnie z szefem o podobnym charakterze już niedługo będziesz miał do czynienia. Nie znosisz wstawania o poranku? Pierwsza zmiana także nie ma łatwo. Masz wrażenie, że w Twojej klasie trudno znaleźć kogoś sensownego? Już niedługo zobaczysz, że wielu współpracowników naprawdę trudno jest polubić. Nie mówimy o tym po to, aby dorosłością straszyć młodych ludzi, ale aby pokazać, że podobne trudności towarzyszą nam na różnych etapach życia. Zamiast więc wściekać się z ich powodu, warto opracować plan, który pozwoli sobie z nimi poradzić.

Nauka w szkole jest pewnego rodzaju treningiem. Na jego końcu czeka prawdziwe wyzwanie – egzamin maturalny. Zanim jednak do niego przystąpisz, musisz się solidnie przygotować. W końcu nikt nie wchodzi na ring z Gołotą prosto z ulicy. Początek nowego roku szkolnego jest więc formą rozgrzewki, z której nie warto rezygnować. Zanim nauczyciele wpadną w wir kartkówek i morderczego sprintu przez podstawę programową, zadbaj o siebie i zastanów się, na czym Ci zależy w najbliższym czasie.

Przygotuj plan treningowy

Podejmowanie nieprzemyślanych działań jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej edukacji. Nie ma się co oszukiwać – sposób przekazywania wiedzy w polskiej szkole pozostawia wiele do życzenia. Sytuacji nie ułatwiają coraz liczniejsze klasy, brak czasu, popandemiczne zaległości uczniów i przemęczenie. Efektem tego jest ich niechęć do zdobywania wiedzy i umiejętności. Niestety – obecnie trudno mieć nadzieję na to, że w przepełnionych szkołach uczniowie na co dzień doświadczać będą indywidualnego traktowania. W takim razie nie pozostaje nic innego jak samodzielne znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób pracować w najbliższym roku szkolnym, aby efekty były jak najbardziej zadowalające. Dla jednych będzie to związane ze 100% frekwencją i wzorowym zachowaniem, drudzy chcą skoncentrować się na świadectwie z czerwonym paskiem, a jeszcze inni marzą o osiągnięciu tytułu laureata w olimpiadach przedmiotowych. To właśnie ten cel – wskazany nie przez rodzica i nie przez nauczyciela – wpływa na działania podejmowane przez uczniów. Zamiast więc mierzyć wszystkie dzieci jedną miarą lub nakłaniać je do spełniania naszych marzeń, pozwólmy im na podejmowanie pierwszych poważnych decyzji. Z kolejnymi latami będzie ich tylko więcej, a to własne sukcesy i porażki pozwalają wyciągać najwięcej wniosków!

Dobry instruktor to podstawa

Jasno określony cel to niestety jeszcze nie wszystko. Ile czasu musisz poświęcić dziennie / tygodniowo / miesięcznie, aby go zrealizować? Czy potrzebne jest Ci dodatkowe wsparcie, czy poradzisz sobie samemu? Czy bierzesz pod uwagę także to, że Twój organizm będzie potrzebował regeneracji? W jaki sposób o nią zadbasz? Na te pytania warto nie tylko rzucić okiem, ale także zapisać swoją odpowiedź lub komuś o tym opowiedzieć. Dzięki temu poczujesz się bardziej zobowiązany do realizacji swoich postanowień i zrezygnujesz z łatwych wymówek!

Niektórzy wiedzą, że do nauki potrzebują jedynie ciszy, spokoju, dużego notatnika i kolorowych zakreślaczy. Inni lubią łączyć przyjemne z pożytecznym i rozwiązywać kolejne arkusze egzaminacyjne ze znajomymi. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy taka nauka przynosi jakiekolwiek rezultaty, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem: https://www.maturita.pl/news/czy-nauka-w-grupie-ma-sens.html. Zdecyduj także, czy wolisz uczyć się z nauczycielem, czy też lepiej czujesz się bez niego. Im wcześniej odpowiesz sobie na to pytanie, tym lepiej. Jeśli wiesz, z jakim zakresem materiału musisz się zmierzyć i potrafisz rozłożyć to w czasie, którym dysponujesz, a także nie masz problemów z motywacją i umiesz samodzielnie sprawdzać swoją wiedzę, być może wcale nie jest to konieczne. To, że Twoi koledzy korzystają z korepetycji nie musi oznaczać, że to jedyna słuszna droga także dla Ciebie.

Zadbaj o regenerację

Po każdym treningu nie można zapominać o odpoczynku – nie inaczej jest w przypadku nauki. Wydaje Ci się, że zarwanie kilku nocy nie jest niczym strasznym? Rodzice mówią, że na spotykanie się ze znajomymi jest czas w wakacje? A może tęsknisz za swoją pasją, z którą w czasie roku szkolnego dałeś sobie spokój? Napraw te błędy! Mózg wypoczęty jest znacznie bardziej skłonny do współpracy, a poczucie samotnego i niesatysfakcjonującego życia przez 9 miesięcy roku szkolnego naprawdę nie jest dobrym pomysłem!

---

Odwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikTokuOdwiedź nasze kanały w mediach społecznościowych
Odwiedź nasz profil na Facebooku   Odwiedź nasz profil na Instagramie   Odwiedź nasz profil na YouTube   Odwiedź nasz profil na TikToku© 2023 Centrum Edukacyjne MATURITA s.c.